A co vy, jste na silnicích vidět?

Díky novému zákonu Češi konečně začali řešit reflexní prvky. Spousta z nich ovšem stále chodí v tmavém oblečení a úplně nechráněná před okolo jezdícími vozidly. Asi si neuvědomují, že život máme jen jeden. Ochránit si ho je snadnější, než byste čekali. Stát vás to bude pár desetikorun.

Reflexní prvky byste měli nosit, kdykoliv se pohybujete na silnici za snížené viditelnosti, tedy za deště, mlhy, sněhu apod. Díky nim budete viditelní na zhruba 200 m, což už je dostatečná vzdálenost na to, aby řidič stihl zareagovat. Naopak v tmavém (např. modrém) oblečení bez reflexních materiálů si vás všimne teprve 18 m před vámi. Jak je to možné? Reflexní materiály jsou schopné odrážet dopadající světlo, navíc vytváří na tmavém oblečení kontrast, který řidič zpozoruje.

Jaké reflexní prvky se vyrábí?

Je jich nespočet od zažehlovacích folií přes samolepky až po svítící ventilky na kolo. Nejen chodci jsou totiž na silnicích ohrožení, nebezpečí se týká i cyklistů. Největší popularitu si mezi cyklisty i chodci získaly obyčejné reflexní pásky. Lze je připevnit na ruku, nohu, batoh, kolo, prostě kamkoliv. Navíc si je můžete půjčovat s celou rodinou. Chránit by se měli všichni a obzvlášť ti nejmenší.

Děti jsou nejvíce v ohrožení

Děti, které si ještě nejsou vědomy, jaká nebezpečí na nich číhají na silnicích, jsou nejohroženější. Rodiče by je měli už odmala vést k nošení reflexních prvků, však jim s tím pomáhají i ve školce. Když se školka vydá na procházku, děti na sobě mívají reflexní vestičky. Není na tom nic špatného, reflexní vestu od Altima.cz s pěkným obrázkem jim určitě pořiďte také domů. Ať si ji oblékají cestou do školky či do školy, mohou ji nosit, i když jdou s vámi. Ani při sebelepším hlídání totiž neovlivníte, zda dítko řidič uvidí, nebo ne.

Mezi reflexními prvky si něco najde opravdu každý. Teenagery potěší tkaničky, babičku s dědou třeba taška. Vyrábí se dokonce oblečení pro domácí mazlíčky.

Napsat komentář