Doprava ve městech se mění. S těmito dopravními prostředky sa budete setkávat častěji

Moderní doba přinesla mnoho technologických vymožeností. Na druhou stranu ale zároveň narůstá taky potřeba chránit životní prostředí. Proto na cestách stále častěji pozorujeme i takové dopravní prostředky, o kterých jsme ještě před pár lety uvažovali v rovině sci-fi. O jakých dopravních prostředcích je řeč? Řekneme si v článku.

Zdravé cestování pro všechny

Ještě předtím, než si něco povíme o moderních vychytávkách na elektrický pohon, představíme si zdravou a dostupnou dopravu pro všechny. Dokonce taky pro osoby těžce tělesně postižené.

Tyhle inovativní způsoby dopravy, vzhledem k potřebě chránit životní prostředí, stále častěji pronikají do velkých měst, kde si z roka na rok získávají větší oblibu. Můžete se s nimi bavit, sportovat a ještě vás odvezou tam, kam potřebujete. Hovoříme hlavně o tříkolkách a různých lehokolech.

Tříkolky

Jde o dopravní prostředek, který představuje výbornou alternativu klasického kola. A to zejména z důvodu, že speciální tříkolky pro seniory mohou používat nejen senioři, ale také osoby s těžkým pohybovým postižením. Dokonce v případě velice těžké imobility je tu ještě možnost elektrické tříkolky, která je často pro takové osoby jedinou možností, jak si zajistit pohyb na čerstvém vzduchu.

Prostřednictvím tříkolek si při pohybu ve městě můžete užít nejen bezproblémovou jízdu, ale taky komfort a dostatek prostoru pro zavazadla nebo nákup. Samozřejmostí je také možnost cestování na delší trasy. V tom případě se ovšem vyplatí přemýšlet právě nad tříkolkou elektrickou, která zvládne i 60 km na jedno nabití a jízdu do kopce.

A v čem spočívají přednosti tříkolky oproti klasickým kolům? Výrobce tříkolek ze slovenské firmy Gommer, pan Loszonskí například uvádí, že tříkolky pro seniory a dospělé zlepšují schopnost udržení rovnováhy a rovněž orientaci v prostoru. A to je pro osoby se sníženou mobilitou jako stvořené.

TIP

Tříkolky jsou ideálním řešením pro lidi, kteří kvůli nemoci kloubů a jejich zatěžování (například během), nemohou vykonávat jiný druh sportu.

Lehokola

Jde o speciální jízdní kolo, na kterém jezdíte v pololežící nebo ležící poloze. Delší cyklistické túry mají totiž tu nevýhodu, že se při jízdě časem ztrácí komfort sezení. Lehokolo tento problém spolehlivě odstraňuje, a to díky hlubokému a rovnému sedadlu. Proto je vhodné taky pro takové osoby, které mají problém s rovnováhou při jízdě, případně s udržením vzpřímeného hřbetu. A co je důležité, vůbec nenamáhají páteř.

Další výhodou je, že lehokolo má tohle hluboké sedadlo položené nízko. A to zvyšuje bezpečnost při jízdě – jako účastník silničního provozu získáte dokonalý přehled o dopravní situaci.

V oblasti cestování vítězí elektřina

Pochopitelně, taky elektrická energie má své výhody a nevýhody. Momentálně ale jde o ideální alternativu vůči dopravním prostředkem na fosilní zdroj paliva. Elektrické dopravní prostředky ovšem nemají zatím ustálená pojmenování. Rovněž existují ve více tvarově odlišných provedeních a rozdíly jsou nejen v ceně, ale také v tom, do jaké míry potřebují vaši spolupráci.

Elektrická alternativa klasických dopravních prostředků pro pohyb ve městě zahrnuje především elektrokoloběžky,elektroboardy a elektrokola.

Elektrokoloběžky

Jde o jeden z nejoblíbenějších dopravních prostředků, jehož prodejnost každým rokem roste. Elektrokoloběžky nabízejí svým uživatelům vynikající poměr cena/využití, přičemž jejich kvality a manévrovatelnost nejlépe ukáží právě ve městě.

Odolné konstrukce a stále výkonnější elektromotory dokonce dovolují i vyšší zatížitelnost. V průměru mohou jet rychlostí až 25 km/h, a to s dojezdem přibližně 30 km. V případě, že často cestujete prostředky MHD a chcete si brát se sebou taky elektrokoloběžku, je rozumné investovat do lehké konstrukce, například duralové.

Elektroboardy

Představují motorizované skateboardy nebo longboardy, které jsou ovládány bezdrátovým ovladačem v ruce. Disponují pokročilým systémem brzd, vysokou stabilitou a odolností koleček. Populární jsou zejména mezi žáky a studenty, přičemž dokáží vyvinout rychlost až 20 – 25 km/h a dojezd mají přibližně několik desítek kilometrů.

Elektrokola

Velká kategorie dopravních prostředků na sport a zábavu. Obecně je můžeme rozdělit na městské, trekingová, skládací, horské a crossové. Elektromotor dokáže potáhnout taky do kopce, nebo si můžete vychutnat jízdu po rovince jen tak, bez nutnosti šlapat do pedálů.

Pochopitelně, elektrokola zůstanou pohyblivé i po úplném vybití akumulátoru. Stačí jen znovu začít šlapat do pedálů. Existují dokonce taky dětské elektrokola pro juniorské jezdce, které jsou navrženy tak, aby umožňovaly dětem zvládat delší cyklostezky. Také jsou ideální v případě, že chcete dítě naučit pravidlům silničního provozu.

Balanční elektrické dopravní prostředky

Představují nejen chytrý způsob dopravy ve městě, ale taky velice zábavný. Chce to ovšem trochu cviku. Jak již název napovídá, musíte se nejprve na nich naučit držet balanc. Obecně jde totiž o různé inovativní konstrukce, které se po vybití akumulátoru nedají rozhýbat lidskou silou. Patří sem například:

  • Segway – samovyvažovací dvoukolka, která je na trhu nejdéle. Skládá se ze základní desky, motorizovaných kol a řídítek. Výhodou je, že techniku ​​jízdy zvládnete již za pár minut a přitom se vůbec nemusíte bát o svou bezpečnost nebo stabilitu.
  • Hoverboard – jde vlastně o segway bez řídítek, proto představuje podstatně populárnější a skladnější řešení. Tvoří ho jen základní deska s dvěma koly. Z důvodu jednoduché skladnosti se hodí taky pro přepravu do práce nebo do školy.
  • Jednokolka – má pouze jedno kolo a výborné manévrovací vlastnosti. Dokáže vyvinout nadstandardní rychlost a dojezd až 100 km na jedno nabití. Požadavky na fyzickou zdatnost a šikovnost jsou ovšem v jejím případě vyšší než při segwayích nebo hoverboardech.

Bonusová rada na závěr

Před koupí moderního dopravního prostředku na šikovnou jízdu po městě zvažte své očekávání a nepřeceňujte fyzické schopnosti. Je rozdíl, zda hledáte bezpečný stabilní dopravní prostředek pro nenáročnou přepravu, nebo si jen chcete užít adrenalinovou jízdu a pobavit se.

Napsat komentář