Historie závodních automobilů

Historie závodních automobilů je poměrně dlouhá a táhne se vlastně až do začátků existence automobilů jako takových. Soupeření je přirozeně zakódováno v lidské povaze a tak už v počátcích automobilové historie lidé přemýšleli, jak by si i v této, úplně nové oblasti, mohli měřit síly.

history-of-stock-car-racing-1Úplně první takovýto zaznamenaný závod v historii se uskutečnil ve Velké Británii už v devatenáctém století, přesněji dne 30.8.1867. Zúčastnili se ho pouze dva automobily a trasa vedla mezi místy Ashton-under-Lyne a Old Trafford. Vzdálenost tohoto závodu byla 8 mil a zvítězil v něm vůz vlastněný Isaacem Watt Boultonem.

Prvním oficiálním závodem na území Spojených Států Amerických se pak stal závod zorganizovaný ve Wisconsinu, vedoucí z Green Bay přes Appleton, Oshkosh, Fort Atkinson a Janesville a končící v Madisonu. Účastnili se ho pouze dva automobily.

Rozmach automobilových závodů však přišel až s výrobou prvního auta, které bylo poháněno benzínovým motorem. První takovýto závod se uskutečnil ve Francii v roce 1887 a vedl z Neuilly Bridge do Bois de Boulogne. Na poměry dnešních závodů byl opravdu krátký, měřil pouhé dva kilometry. Jediný účastník, který se postavil na start, se jmenoval Georges Boulton a stal se samozřejmě i vítězem.

Za oficiálně první motoristický závod je však považován až francouzský Paris-Rouen, který se odehrál dne 22 července v roce 1894. Nejprve muselo 69 uchazečů absolvovat zkušební závod na padesát kilometrů, a až po jeho úspěšném dokončení se mohli postavit na start hlavní soutěže Paris-Rouen. Podařilo se to pouhým 25 z nich.

Později se staly hodně populární závody, které se jezdily mezi dvěma městy. Třeba ve Francii ACF organizoval více závodů, které spojovaly nějaká významná města, většinou to byl samozřejmě Paříž v kombinaci s jiným místem.

Tohle byly úplné počátky motorsportu ve světě. Mezi touto a dnešní dobou ušel motorismus hodně dlouhou cestu a je určitě dobré si o dalších částech jeho historie zjistit něco víc, protože každé období v sobě určitě skrývá hodně zajímavého.