Jak postupovat při výběru ojetého vozu a na co si dát pozor

Vybrat si ojeté auto v autobazaru není snadnou záležitostí. Pokud se ale zkusíte zaměřit na následující doporučení, snižuje se pravděpodobnost nákupu takzvaného „zajíce v pytli“.

Jestliže již máte ujasněné, jakou značku ojetého auta byste preferovali, jaký typ a model, případně stáří a výbavu (navigaci, autorádio, letní i zimní kola, centrální zamykání a další) a dostali jste se k výběru konkrétního modelu, nechejte si od prodejce předložit veškeré náležící doklady. Proč je to důležité? K vozidlu nesmí být vázána žádná práva cizích osob, jinak se můžete stát obětí leasingového podvodu. Servisní knížka vykazuje historii o kontrole vozidla, která také může hodně napovědět. Toto vše by vám měl prodejce být schopen vydat. Pokud to neudělá, je to známkou toho, že se jedná o neseriózní a pochybné jednání.

Nechte si předložit veškeré náležící doklady

Po kontrole dokladů prozkoumejte interiér ojetého vozu, ale i to, jak vypadá zvenčí. Jak například vypadají spáry mezi jednotlivými komponenty? Působí odstín laku čerstvě? Místa, která často podléhají korozi, jsou zejména páté dveře ojetého auta, prahy a blatníky. Cvičná jízda by v každém seriózním autobazaru měla být samozřejmostí. Během ní na pedálech poznáte, jak moc byl automobil zhruba používán a jestli nedocházelo k přetáčení tachometru. Pozorně sledujte, jak se ojeté auto chová v zatáčkách, poslouchejte také zvuk motoru.

Při výběru prodejce je vždy důležité být obezřetný. Pochybní prodejci nechtějí uzavírat řádnou a náležitou kupní smlouvu. Ta by vám později umožnila ojeté auto reklamovat, pokud by se vyskytly jakékoliv problémy. Ojetá auta v autobazarech mohou být problémová, pokud je nakupujete u jednotlivců, nebo u prostředníků na základě jejich získání plné moci. Potíže totiž nastávají v případě, kdy si auto u prostředníka koupíte a on peníze nepředá majiteli auta. Jde o nepříjemné případy, kdy se z auta stane zboží pocházející z trestné činnosti. V krajním případě by pak mohlo být zabaveno policií České republiky.

Čeští prodejci mohou představovat menší riziko

V dnešní době klesá i bezrizikovost nákupů ojetých aut ze zahraničí. Někteří dovozci nakupují ojetá auta bez platby DPH. Tuto část by měli zaplatit po dovezení auta do České republiky, ne vždy se však tak stane. Jakmile přejde na vlastnictví ojetého vozu na vás, jakožto nového majitele, můžete se dostat do potíží s finančním úřadem, nebo v horším případě vás může potkat až zabavení vozu. Rozhodnete-li se kupovat ojetý vůz od prodejce, který ho importoval ze zahraničí, nezapomeňte si informaci o DPH vyžádat.

Napsat komentář