Jak probíhá ekologická likvidace vozidel?

Co se stane s osobním automobilem, které se dostane na konec svého životního cyklu? V takovém okamžiku nastává ekologická likvidace, o kterou se postará profesionální společnost. Jedná se také o formální úkon, protože vyřadit motorové vozidlo z registru je možné pouze na základě dokladu o ekologické likvidaci. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno vás v takovém okamžiku čeká.

Pokud vám automobil dosluhuje, je na čase se poohlédnout po společnosti, která má v portfoliu služeb i výkup autovraků. V podstatě se nemusíte o nic starat, protože si odborníci přijedou pro vozidlo, zkontrolují VIN, nafotí automobil jako takový, a potom všechny dokumenty odešlou do kanceláře. Vypracují protokol o likvidaci, který dostanete, abyste mohli auto vyřadit z evidence.

Ministerstvo životního prostředí vše kontroluje

Všechno má pod kontrolou ministerstvo životního prostředí, které vám vydá potřebný protokol. Všechny záznamy zkontroluje v systému, aby se ministerstvo ujistilo, že je ekologická likvidace řádně provedená.

S velkou pravděpodobností vás zajímá, jakou částku můžete vůbec za dosluhující vozidlo získat. Konkrétní částka je určena na základě technického stavu a dalších parametrů. Stejně tak je zohledněno, jestli ve vozidle něco nechybí, například by měl být katalyzátor v autě a další důležité součástky. Podmínkou zkrátka je, aby bylo motorové vozidlo kompletní.

Ekologická likvidace a její proces

Prvně automobil míří na zvedák, aby se odmontovala kola. Pomocí speciální odsávačky se navrtá nádrž zespod, aby se odstranilo palivo. Poté se vypustí všechen olej, odstraní se filtry a odstřihne se katalyzátor, v němž jsou kovy jako palladium, rhodium a platina.

Jakmile se automobil sundá ze zvedáku, zmizí kapota, vytrhají se světla a zkrátka se jednotlivé díly rozmontují na co nejmenší částky.

Napsat komentář