Jak se vyvarovat bolavého zápěstí z práce s myší

Když začne zápěstí bolet, bývá už většinou pozdě. Maximálně se můžete naučit pracovat s myší druhou rukou. A to teprve začíná to pravé neštěstí. Schválně si to zkuste. Není lepší tomu předejít?

Zánět je obecně odpověď organismu na poruchu rovnováhy v těle. V případě zánětu šlach je rovnováha porušena nadměrným zatěžováním určitého svalu bez dostatečného odpočinku. Jelikož práce na počítači a s myší je ve své podstatě jednotvárná a nelze ji nijak výrazně obměňovat (pokud tedy neumíte pracovat s myší oběma rukama), nezbývá nic jiného než se naučit co nejčastěji odpočívat, dopřávat si pravidelné přestávky a hlavně ruku procvičovat. Kdykoli je to možné.

Zde je několik tipů, jak bolesti předejít

  • Při práci na počítači držte zápěstí v rovině. Pořiďte si nejlépe měkkou gelovou podložku, která vám bude ruku jemně podpírat.
  • Vyvarujte se průvanu. Přetížené a tudíž oslabené šlachy jsou náchylné k prochladnutí. Zánět pak na sebe nedá dlouho čekat.
  • Pohybujte často rukou do všech stran. Procvičujte a uvolňujte krouživými pohyby zápěstí, opakovaně svírejte a rozevírejte ruku v pěst, napínejte prsty.
  • Hrajte si s rukama, jako kdybyste měli v ruce modelínu. Napodobte hru na klavír nebo „sbírejte korálky”.
  • Stoupněte si ke zdi a jeďte po ní prsty vzhůru.
  • Dělejte s rukama cokoli, co běžně neděláte.
  • Nezapomeňte při pravidelném cvičení a protahování ani na ostatní části těla. Začínejte krouživými pohyby hlavy a postupujte směrem dolů přes ramena, paže, zakružte trupem, oběma kyčlemi, pamatujte i na kolena a chodidla. A snažte se zbavit zlozvyku sedět s nohou přes nohu. Kdykoli se přitom nachytáte, dejte nohu dolů a posaďte se s rovnými záda a koleny pár centimetrů od sebe. V každé jiné pozici si křivíte páteř.

 Co na bolest?

Při krátkodobém mírnění bolesti můžete užít volně prodejný lék Godasal 500, které má i protizánětlivé účinky. Dále je vhodné mazat si inkriminované místo krémem či gelem, který má také jednak uklidňující a jednak i hojivé protizánětlivé účinky. Vyzkoušet můžete například Dolgit – k dostání je ve formě krému i chladivého gelu. Obsahuje látku Ibuprofenum, která pomáhá účinně a hlavně rychle při otokách a zánětech měkkých tkání přiléhajících ke kloubům. Nejenže tak Dolgit snižuje otok a zmírňuje bolest, ale působí i protizánětlivě. Každopádně jakákoli sebemenší bolest by vás měla varovat a donutit ke změně chování. Dokud je čas. Neléčené bolesti mohou skončit syndromem karpálního tunelu neboli „myšitýdou”, kdy jsou postiženy už nejenom šlachy, ale také středový nerv ruky. A pak už se té myši opravdu jen tak snadno nezbavíte…

Napsat komentář