Jak správně vybrat naviják na přívlač?

Naviják je jednou z nejdůležitějších součástí prutu. Podceňte jeho výběr a na dobrý úlovek můžete zapomenout. Aby se vám to nestalo, přinášíme vám tento článek.

Odbýt výběr přívlačového navijáku může znamenat neúspěch při vašem lovu. Musíte si totiž uvědomit, že při lovení dravých ryb je naviják neustále namáhán. Zvolit ten správný je tedy naprosto klíčové. V následujících řádcích vám ukážeme, jak na to.

Konstrukce navijáku

Přívlačové navijáky v obchodech naleznete v mnoha podobách. Liší se i konstrukcí a materiálem. Ten je při výběru jednou z nejdůležitějších položek, které byste měli brát v potaz. Za nejméně kvalitní jsou obecně považována plastová těla. Vyšší odolnost poskytne kov nebo slitina. A právě takové navijáky se nejvíce hodí pří lovu dravých ryb.

Klička navijáku

Co se kličky týče, tady záleží pouze na vašich preferencích. Pokud totiž koupíte naviják, který bude vyroben z kovu nebo kvalitní slitiny, můžete očekávat, že stejně dobře provedená bude i klička. Pokud chcete, aby se pohodlně držela v ruce, pak se nejvíce hodí gumové nebo plastové madlo. Vyrábí se i kovová madla. Ta ale nejsou příliš pohodlná.

Cívka navijáku

Cívka je jednou z nejdůležitějších součástí celého navijáku. Podstatný je tedy zejména materiál, ze kterého je vyrobena. Stejně jako u těla se i zde setkáte s klasickými materiály – tedy plasty, kovy či slitinou. Plastová cívka je sice lehká, ale má nízkou životnost. Může se vám tedy stát, že při lovení dojde k utržení šňůry. Raději tedy sáhněte po kovovém provedení.

Rychlost navijáku

Přívlačový naviják vybírejte nejen podle materiálu, ale také podle rychlosti navíjení. Standardní rychlost navíjení je 5,1. Chod takových navijáků je zpravidla lehký a mají i delší životnost. S vyšší rychlostí pak klesá životnost, ale naopak

Napsat komentář