Jak vybrat elektrocentálu? Důležitý je výkon a spotřeba

Elektrocentrála se hodí nejen na chatu. Použít ji můžete jako záložní zdroj energie pro případ jejího výpadku. Jak ale vybrat tu správnou?

S výpadkem elektřiny vám nepomůže pouze záložní zdroj (UPS). Pokud chcete pokračovat ve vaší činnosti, elektrocentrála vám to umožní. Pojďme se tedy v tomto článku podívat na základní parametry, podle kterých byste měli elektrocentrálu vybírat.

K čemu ji použijete?

Než naběhnete do obchodu a koupíte si elektrocentrálu, zamyslete se nad tím, k čemu ji vlastně použijete. Je totiž velký rozdíl, jestli ji budete mít na chatě, nebo ve vytížených prostorách. Od toho se totiž bude odvíjet nejen typ paliva, ale i nároky na tichý provoz.

Druh paliva

Na trhu nejčastěji naleznete tři druhy elektrocentrál:

  • dieselové,
  • akumulátorové,
  • plynové.

Prvně jmenované dieselové centrály jsou poměrně rozšířené. Bývají robustní a jsou určeny pro dlouhodobou a vysokou zátěž. Nehrozí, že by vám došla baterie a elektrocentrála by přestala fungovat. Stačí dolít palivo a jedete dál. Dokáže sloužit jako záložní zdroj energie pro celý dům i na stavbách. Často bývá velmi hlučná a málo ekologická.

Akumulátorové centrály nejsou tolik rozšířené. Napájí se přímo ze sítě a jsou velice tiché. Nehodí se však pro napájení celého domu. Většinou slouží k ochraně jednoho zařízení. Plynové modely pak mají výkonem velice blízko k dieselovým. Jsou ale ekologicky šetrnější a nespotřebují tolik paliva pro svůj provoz.

Rozhodující parametry

Poslední položkou, která by vás měla zajímat, je tato trojice parametrů:

  • výkon,
  • spotřeba,

Než elektrocentrálu pořídíte, zjistěte si, jaký výkon budete potřebovat. Přidejte k němu alespoň třetinu energie „do zásoby“. Pro pohon celého domu se poohlížejte po centrálách s výkonem alespoň 1 000 W. Počítejte ale s tím, že čím vyšší bude mít výkon, tím se úměrně zvýší i spotřeba a hmotnost.

Koupit, nebo půjčit?

Je jasné, že pokud elektrocentrálu potřebujete denně, vyplatí se její koupě. Půjčovna elektrocentrála Praha ale nabízí alternativu pro všechny, kteří čas od času jezdí na chatu. Půjčovna nářadí Praha 9 nabízí kvalitní elektrocentrály za skvělou cenu. Pro zájemce o další přístroje je k dispozici i pronájem stavebních strojů a dalších potřeb nutných pro každou stavbu.

 

Napsat komentář