Tlumočnická technika: Co všechno bude tlumočník potřebovat?

Chcete zajistit kvalitní tlumočený přenos vaší konference? Pak k tomu budete potřebovat celou řadu vybavení. V tomto článku vám shrneme to nejnutnější.

Každá mezinárodní konference si vyžaduje kvalitní vybavení. A mezi to bezesporu patří tlumočnická technika. Co všechno budete potřebovat, pokud budete chtít svoji přednášku/konferenci simultánně vysílat v několika jazycích? V následujících řádcích vám přinášíme základní přehled.

Tlumočnická kabina

Tlumočnická kabina je ekvivalentem zasedací místnosti pro překladatele. Tedy, ne tak úplně, ale spojitost byste mezi těmito dvěma místy hledat mohli. Tlumočnickou kabinku využijete na každé větší konferenci. Jedná se o místo, kde budou mít překladatelé klid a čas na překlad. Podle standardizovaných rozměrů by měla mít 2,4 x 2 metry. Uvnitř je dostatek místa pro dvojici tlumočníků.

Srdce veškeré komunikace

Pomyslným srdcem veškeré komunikace bychom mohli nazvat centrální jednotku. Ta slouží k propojení mikrofonů řečníků s tlumočnickými kabinami. Krabička je sice na první pohled malá, ale dokáže propojit až 16 kabinek naráz. Na stole tlumočníků pak nesmí chybět mikrofon a sluchátka. Ve sluchátkách slyší překladatel původní jazyk. Ten pak tlumočí posluchačům přes mikrofon.

Řečnický mikrofon

V neposední řadě je nutné zajistit i kvalitní mikrofon pro řečníka. Bez jeho výstupu totiž nebude možné vůbec zajistit jeho překlad. Mikrofonů je hned několik druhů, přičemž ty nejspolehlivější jsou především drátové. To ale neznamená, že byste měli odmítat další typy mikrofonů. I ty totiž nabízí dostatečnou kvalitu a spolehlivost.

Ozvučení místnosti

Ke kvalitnímu výstupu je potřeba dobré ozvučení místnosti. Pro potřeby tlumočníků je nutné získat co nejlepší výstup v podobě řečníkova projevu. A ten je možné zajistit jen s kvalitní ozvučovací technikou. Pokud si ale pronajmete některý z moderních sálů, můžete počítat s tím, že už dostatečné ozvučení má. Pře tlumočení ale stále budete potřebovat alespoň základní tlumočnickou techniku.

Toto vše lze také dobře využít při online výuce, nebo e-learningu (který se bude v dnešní době určitě hodit)

 

 

 

 

Napsat komentář