Kalibry: Jaké druhy se nejčastěji používají?

Pojem kalibr je mnohým majitelům především strojírenských firem velmi dobře známý. I přesto je zapotřebí uvést, že jde o porovnávací měřidlo, jehož prostřednictvím se rychle a efektivně zjistí rozměry konkrétního vyrobeného produktu. Kalibr pomůže odhalit případné nepřesnosti, a to během několika málo vteřin. Pokud daný obrobek nekoresponduje s jeho rozměry, jedná se o zmetek a musí být rychle odstraněn. Zároveň je třeba znovu nastavit přístroje a zamezit vzniku dalších nekvalitních obrobků. Jaké kalibry tedy rozlišujeme?

Válečkové kalibry

Tyto tradičně používané měrky mají za úkol kontrolovat obrobek, který se vyznačuje válcovitým otvorem. Správné vnitřní rozměry se jednoduše zjistí takovým způsobem, že se kalibr vloží do otvoru. Optimálně je tak třeba učinit z obou stran daného předmětu.

Třmenové kalibry

Jedná se o typ měrek, jež zjišťují vnější rozměry. Bez problémů odhalí, zdali je vnější rozměr produktu v pořádku, či nikoliv. Dobrá strana přes danou hřídel bez problémů projde.

Závitové kalibry

Potřebujete-li odhalit odchylky u závitu, je zapotřebí zvolit závitové kalibry. Právě ony umí efektivně změřit vnitřní i vnější závity. Tradičně se pro měření vnitřních závitů používají takzvané trny a pro vnějších naopak kroužky.

Dbejte na vysokou kvalitu kalibrů

Uvažujete-li o nákupu kalibrů, měli byste brát v potaz hned několik velmi důležitých faktů. Především je nutné nakoupit vysoce kvalitní sortiment. Kalibr musí být vyroben z jakostního kovu, který nijak při použití v různých podmínkách nemění svůj tvar. Měření je naprosto přesné v jakékoli situaci. Stejně tak je důležitá i kalibrace, tedy přesné seřízení měrek. Není od věci najít si i výrobce majícího ve svém portfoliu veškerý sortiment měrek. Přesně takovou společností je Michovský Tools. Disponují komplexním sortimentem, jejž mají skladem. Objednáte-li si jakoukoli měrku, obdržíte ji do pouhých 24 hodin.

Napsat komentář