Moderní výrobní podniky se automatizaci nevyhnou

Tvář výroby se velmi rychle mění. Továrny prochází digitalizací a vznikají v nich plně automatické linky, které se se obejdou bez lidských pracovníků. Jednoduché a opakující se práce zvládají samy, a navíc přináší i další výhody. Probíhající trendy se souhrnně označují jako Průmysl 4.0 (nebo také Práce 4.0) a u odborné veřejnosti otvírají zcela zásadní otázky. Jaký reálný přínos má automatizace pro firmy a jaký bude mít dopad na zaměstnance?

Práci by měly vykonávat stroje

Koncept průmyslu 4.0 byl představen v roce 2013 na veletrhu v Hannoveru. Hlavní myšlenkou je tzv. chytrá továrna využívající kyberneticko-fyzikální systémy. Budování automatických linek logicky eliminuje potřebu některých méně kvalifikovaných pracovních pozic, ale naopak vzniknou nová místa pro kvalifikovanější zaměstnance. V konečném důsledku by však stroje měly převzít většinu práce.

Extrémně levná výroba

Na téma automatizace a jejího možného ekonomického důsledku již vznikla řada diskuzí. Experti se však shodují, že díky zanedbatelným mezním nákladům (nejdražší je samotné výrobní zařízení) a přechodu na obnovitelné zdroje by mohly plně automatizované továrny vyrábět s téměř nulovými náklady. Společnost bude bohatnout a státy budou moct vytvořit pracovní pozice v sociálním, veřejném či jiném sektoru.

Kdo zaspí, neuspěje

Automatizace není hudbou budoucnosti. Děje se právě teď a firmy, které význam implementace nových systémů podcení, nebudou konkurenceschopné.

K hlavním prvkům automatizační techniky patří řídící systémy – programovatelná zařízení skládající se z ovládacího panelu a řídící jednotky. Umožňují ovládání více zařízení z jednoho místa, ale také diagnostiku poruch, díky které lze sledovat jejich aktuální technický stav.

Podrobnější informace o automatizaci v průmyslu vám rádi poskytnou odborníci z firmy APLAUS s.r.o., která se v oboru pohybuje od roku 1994.

Napsat komentář