Od pánských parníků ke kvalitním a pohodlným dámským botám 

Holky, určitě to znáte a prošly jste si tím stejně jako já – dámské boty, to je prostě odysea. Ve dvaceti nám nevadí capkat v krásných střevíčkách, o nichž tušíme, že zanedlouho vezmou za své a že ortoped by pravděpodobně po zhodnocení zdravotního (anti)přínosu obuvi nejraději zavřel svoji ordinaci. V polovině cesty mezi dvacítkou a třicítkou už přicházíme na chuť kvalitnějším kouskům, pokud se nám podaří zrovna vychytat nějaký cool výprodej. No a ve třiceti? Upřímně, touha po pohodlí mě začala pronásledovat tak silně, až jsem se začala bát, že nakonec budu na jednání chodit v důchodkách. 

Kvalita dámských bot je pro mě klíčová

Začala jsem zkrátka pozorovat, že kvalita a pohodlí je to, o co mi jde především. Naprosto jsem přestala holdovat jehlovým střevíčkům typu „nastoupit a vystoupit do a z auta“. Chtěla jsem vyrazit na jednání pěšky, pozorovat okolí, zastavit se pro květiny a beze ztráty kytičky zvládnout cestu po kočičích hlavách. Zkombinujte to s touhou být ženská a šik. Cítíte blížící se problém? Přidejte s k tomu moji velikost. Katastrofa je před branami. Pánbíček, nebo spíš genetická výbava mých rodičů, abychom si v tomhle udělali jasno, mě obdařil něžnou nožkou velikosti 42. Ve srovnání s nářky mojí matky, babičky a sestry, které trpěly stejným problémem, jsem já v duchu svého mladistvého punk looku zmíněný problém do určité doby příliš neřešila. Cobainovské tenisky se vyráběly (a stále vyrábí) i ve velikostech pro pány, kristusky na fesťáky jakbysmet, neměla jsem tedy důvod na cokoliv reflektovat.

Přišel čas na změnu

Už ale tušíte, že tomu období odeznělo. Jak ale zvládnout nákup bot, které budou šik, pohodlné, dostatečně velké, a navíc se hned nerozsypou? Nebojte, společně to zvládneme. 

Pro rychlý přehled doporučuju začít třeba tady. Jen tak na úvod – nemyslím si, že by byl problém sehnat hezké boty. Myslím si, že problém je vůbec dohrabat se k prodejnám, které mají solidní výběr větších velikostí. Jakmile už na takovou narazíte, je docela naivní si myslet, že si hezký pár (nebo víc) neodnesete. Osobně nepociťuji, že by dámské boty ve větších velikostech existovaly pouze v podobě nenositelných „lodí“.

Jak tedy konkrétně postupovat při nákupu bot?

Při výběru bot vás určitě nebudu motivovat k tomu, abyste na vašich nákupech co nejvíce šetřily, protože to by se vám v případě bot opravdu nevyplatilo. Nezoufejte, i pokud disponujete výplatou, s jejíž velikostí by pravidelné odkládání na boty znamenalo oželení dovolené. Řešení je spousta. Nechte si dát k Vánocům či narozeninám poukaz do dobré prodejny, nebo si řekněte o příspěvek. Stejně budete mít z dárku větší radost, než ze setu 12 dárkových taštiček naplněných pralinkami a voňavou svíčkou (leda byste chtěly chodit v dózičkách od svíček, nebo obalit nohy v dárkových taštičkách – oukej, ne, dost zvrácených fantazií). 

Vsaďte na univerzální obutí

Dobrá bota, která je univerzální, je totiž nositelná napříč širokým spektrem outfitů i situací, ale má i další bonus. Neochodí se, nebo minimálně na tak rychle. A navíc, u dražších kusů můžete spíše počítat s déletrvající zárukou. Nejsem vyznavačem botníků o velikosti celé jedné místnosti v domě či bytě. Mrkněte, jakou vám může jeden pár bot udělat službu. Pár podobně univerzálních a máte vystaráno. A navíc si je všechny zvládnete sbalit na dovču! 

A i přesto, že se snažím vést Vás k originalitě, nezapomínejte, jak mocně se za poslední roky rozšířila nabídka řetězců. Prolézt obuvní trakt velkých nákupních galerií nemusí být vůbec na škodu – kór když můžete naleznout i díla známých návrhářů. Pravděpodobně nebudete jedinými majitelkami propracovaného páru, ale myslete na to, že cílíme na outfit jako celek, ne pouze na jednu jeho část, proto vám doporučuji kouknout i na stránky Nerio a vybrat si hezké šaty, se kterými nové boty zkombinujete. 

 

Napsat komentář