Porovnali jsme halar a ETFE. Jak to dopadlo?

Dva oblíbené materiály určené pro povlakování kovů. Zajímalo nás tedy, jak si oba materiály povedou v náročných podmínkách. Výsledky uvádíme v článku.

Představení obou soutěžících

Asi vám nemusíme vysvětlovat, že funkční povlak pod názvem halar je velice dobře známý. Spousta zákazníků různých firem žádá povlakování svého výrobku právě tímto způsobem. Pod zkratkou halar se ale neskrývá pouze fluoroplast ECTFE. Dřímá pod ní potenciál v podobě vysoké odolnosti a dalších výhod, pro které je tak lákavý.

V poslední době se ale tlačí do popředí varianta fluoroplastu ETFE. Ten je svými vlastnostmi srovnatelný právě s halarem. Oproti halaru je ale možné nanést jej hned několika způsoby. Velice oblíbené je především vrstvení nánosu nazvané ETFE Ultra+. Druhý způsob pak sází na rotační lití. Jak si ale oba materiály povedou v testu? To zjistíte v následujících řádcích.

Odolnost vůči žáru (teplotní odolnost)

ETFE v tomto bodě vychází o chloupek lépe. Oba materiály totiž mají podobný bod tání. Ten je u halaru 240 °C, ETFE se zase může pochlubit bodem tání na hranici 260 °C. Oba ale mají stejnou maximální pracovní teplotu (150 °C). Liší se jen v nízkoteplotní křehkosti, kde ETFE vychází o něco lépe. Dá se tedy říct, že je oproti halaru bezpečnější i při větších výkyvech teplot.

Odolnost vůči kyselinám

Oba materiály jsou opravdu vyrovnané. Proto jsme se rozhodli, že je podrobíme ještě jedné zkoušce. Chtěli jsme vědět, jak budou oba materiály reagovat na agresivní kyselinu. K našemu překvapení test skončil velice dobře pro obě strany.

Laboratorní testy ukázaly, že jak ETFE, tak halar, disponují velmi vysokou odolností vůči kyselinám. A to i při vysokých teplotách. Pokud se tedy rozhodnete některý z těchto materiálů použít pro povlakování vašeho výrobku, rozhodně neváhejte. Oba materiály jsou velice kvalitní a ochrání váš výrobek na opravdu dlouhou dobu.

Napsat komentář