Dnes se hodně provádí boj proti kouření, ale žádné zákazy a protikuřácké kampaně nepomohou. Počet kuřáků stále roste, a mezi nimi je i velký podíl žen a mladých dívek. Nicméně, mnoho z nich i nadále má zájem o módní oblečení a dobré make-up, chtějí dobře jíst, cvičit, s cílem být, co nejdéle krásná a atraktivní. Takové očekávání je naivní, pokud budete nadále kouřit. Existují různé způsoby, jak si šetřit zdraví pro ty, kteří se nechtějí vzdát cigaret.
Kouření dýmky
Můžete si koupit dýmku, podobně jako Sherlock Holmes – přestože ženy s dýmkou si moc nelže představit, ale pro muže je tato metoda velmi vhodná, seč je stejně škodlivá jako cigarety.
Ženy stejně jako muži by si měli vybrat cigarety s vylepšeným filtrem.
Z tohoto důvodu nyní přišla do módy ochrana pomocí vitamínů a potravin, přestože kouření nelze nikomu doporučit. Například německá firma Hexal AG vyrábí Vitamkur: jedna tobolka po pití, kuřák kompenzuje denní potřebu důležitých vitamínů. Musíme dodat, že výrobce tvrdí, že Vitamkur nejen pomáhá snížit poškození kouření, ale také usnadňuje proces při odmítání cigaret.
Vhodné vitamíny pro kuřáky
Vitamin C je zničen rychleji u kuřáků. Jak ho doplnit? Samozřejmě, že z větší části z přírodních produktů. Nejbohatší na vitamín C jsou sladké a pálivé papriky, rakytník řešetlákový, kiwi, rybíz, zimolez, různé druhy kapusty – růžičková kapusta, květák, červená, brokolice; zimolez, divoký česnek, kalina, jeřáb, jahody, křen, zelená listová zelenina, cibule a česnek, citrusové plody, rajčata, jablka, pečené brambory.
Beta-karoten a vitamín A, příjem těchto látek je bezpodmínečně nutný. Obsahuje je mrkev, dýně, meruňky, broskve, melouny, chřest, mango a další ovoce a zelenina červené a žluté barvy. Beta-karoten přijímat lépe z potravin než z vitamínových preparátů: studie ukázaly, že při kombinování s kouřením, zvyšují riziko rakoviny o 20-30%.
Tokoferol – vitamin E by měli kuřáci požívat ve vysokých dávkách, aby si nějakým způsobem chránili buňky. To znamená jíst ořechy – mandle, lískové ořechy, arašídy, pistácie, atd.; sušené meruňky a švestky, pšenice, některé druhy ryb – úhoř, losos, okoun; chobotnice, celozrnné obiloviny – oves a ječmen, žloutky a nerafinované rostlinné oleje, listové zeleniny.
Kyselina alfa-lipoová – látka, která má silné antioxidační účinky a je často používána při výrobě potravinových doplňků a dalších zdravotnických výrobků. Za normálních okolností by měla být produkována v těle. Tato kyselina reguluje hladinu cholesterolu, lipidů a metabolismus sacharidů, toxiny, snižuje nemoci játer, a zlepšuje její funkci. Koupit lze v lékárně, a požívat 2-4 týdny.
Přesto, že je možné požívat i artyčok pro čištění jater – také se prodává v lékárnách ve formě tablet, kapslí a extraktů – nebo přípravky z ostropestřce mariánského, účinné při cirhóze jater, a to i při začátku onemocnění; podobné vitamínové látky – cholin, inositol, atd.
Před použitím některého z prostředků je nezbytná porada s lékařem, pokud existuje onemocnění slinivky, žlučníku a trávicího traktu, může dojít ke komplikacím.