Při výběru pracovního oblečení myslete na jeho funkčnost

Pracovní oděv se vám nemusí ani tak moc líbit, jeho hlavní funkce je primárně ochranná. V závislost na typu ochraňuje před zraněním, vysokým žárem i mrazem. A na základě jakých parametrů vybrat takový, který tyto funkce plní na výbornou?

Většina profesí v podstatě má své vlastní vhodné (či doporučované) pracovní oděvy, které se od sebe na pohled liší barvou. Pracovní oděvy tmavých barev jsou většinou vhodné do tzv. černých oborů (svářeči, horníci, těžký průmysl) a bílé do tzv. čistých provozoven (zdravotnictví, gastroprovozovny).

Vybíráme pracovní oblečení

Při výběru pracovního oděvu je vhodné se zaměřit na jeho primární účel. Zatímco zaměstnanci provozoven, v nichž hrozí potřísnění barvou či jiné zašpinění, se oblékají do oděvů se speciální ochranou před zašpiněním, dělníci v dílnách a stavebníci trávící celé dny na lešení se neobejdou bez kvalitních montérek či kombinézy. A pracovníci v dopravní infrastruktuře a na jiných veřejných místech se zase neobejdou bez oblečení s reflexními prvky, díky kterým jsou v provozu i za špatné viditelnosti dobře rozpoznatelní.

Pracovní oděvy podle sezony

Pokud pracujete venku, volte pracovní oděv s přihlédnutím k sezoně. V létě je vhodné zvolit pracovní oblečení lehké a prodyšné, v zimě spíše zateplené. Speciální kategorií jsou pracovní oděvy do náročných provozů. Svářečské oděvy jsou například opatřeny nehořlavou vrstvou, která zamezuje jejich vznícení. Oděvy do mrazíren zase jsou extrémně zateplené. Pracovní oděvy však plní i ryze „poznávací“ funkci. Zdravotní sestru i lékaře právě díky jeho bílému plášti poznáte na první pohled. A i lékařský plášť je pracovním oděvem.

Vybírejte podle kvality

Při výběru pracovního oděvu také myslete na jeho odolnost. Pracovní trička, košile, kalhoty i vesty by měly být odolné, nenáročné na údržbu a opatřené rovnými a dobře zaobroubenými švy s patřičným přesahem. Ten je mimo jiné zárukou, že se vám oděv hned tak nerozpáře. A oblečení vystavené extrémní zátěži by dokonce měly být vybaveny švy zesílenými, či přímo dvojitými. U pracovních oděvů je rovněž důležité, aby místa vystavená velké námaze byla vybavena silnější látkou. Praktické jsou i modely s odepínacími rukávy a nohavicemi, které můžete používat celoročně.

S bohatou nabídkou pracovních oděvů se setkáte například na velkoobchodu Xfer.cz (https://www.xfer.cz/pracovniobleceni). Pracovní trička pak najdete na odkazu https://www.xfer.cz/tricka.

Napsat komentář