Vybíráme vchodové dveře

Vchodové dveře jsou nesmírně důležitou součástí bytu. Ochraňují před nezvanými hosty, tepelnými úniky a také zvukově izolují. Je proto na místě věnovat jejich výběru patřičnou pozornost.

Zřejmě budete chtít, aby vaše vchodové dveře dobře vypadaly. Souhlasíme s tím, že by měly být reprezentativní, ale více než na design se přeci jen zkuste zaměřit na jejich vlastnosti. Právě ty totiž budou rozhodovat o tom, jak dobře vám budou sloužit a jakou ochranu vám poskytnou. Proto je vybírejte s náležitým rozmyslem.

Bezpečnost a ochrana proti požáru

Sice neexistuje norma, která by přesně nařizovala, co všechno musí vchodové dveře splňovat, ale jisté požadavky si stanovují pojišťovny při uzavírání pojistek domácností. Patří mezi ně především ochrana proti požáru a bezpečnost.

Dveře protipožární

Jednou z požadavků na bytové vchodové dveře je jejich odolnost vůči požáru. Tzv. protipožární dveře jsou zárukou, že oheň se z bytu nebude rozšiřovat a zkrátka zůstane za dveřmi. Tak zvanou požární odolností pak rozumíme dobu, po kterou plameny zůstanou za dveřmi, a dělíme ji na dvě kategorie: odolnost do 30 nebo 45 minut. Protipožární dveře bývají zároveň i kouřotěsné, což znamená, že nepropouštějí kouř, ať již studený či teplý.

Dveře bezpečnostní

Dveře do bytu by samozřejmě měly splňovat i určitá bezpečnostní kritéria. Mezi ně jednoznačně patří odolnost vůči vypáčení, vylomení, zkrátka násilnému vniknutí. Takové dveře musí být minimálně v bezpečnostní třídě 2. O ještě větší bezpečí se vám pak postará zajištění vícebodovým bezpečnostním zámkem a instalace tzv. trnů na straně pantů, které zabrání vysazení dveří. Pečlivému výběru doporučujeme podrobit i bezpečnostní kování. To můžete zvolit v různých povrchových úpravách jako například nerez, mosaz, hliník, měď, lesklý chrom, matný nikl atd. Na výběr máte i různé tvary od oválných po hranaté. Bezpečnostní dveře zároveň bývají protipožární s odolností proti požáru většinou do 30 minut.

Zárubeň a zvuková izolace

Neméně důležitou součástí dveří je i zárubeň. Ta pro dveře bezpečnostní a protipožární nesmí být dřevěná, ale protipožární ocelová s tloušťkou plechu minimálně 1,5 mm. Další vlastností vchodových dveří by měla být dobrá zvuková izolace, kterou normy určují v rozmezí od 32 do 37 decibelů.

Povrch dveří

Posledním požadavkem, který byste při výběru vchodových dveří měli brát v potaz, je jejich povrch. Ten by měl být odolný proti různým druhům mechanického poškození. Kvalitní jsou v tomto ohledu například laminátové povrchy, které dokážou navíc velmi dobře napodobit dřevo.

Napsat komentář