Vyřešte problémy s turbodmychadlem snadno a rychle

Turbodmychadla jsou v dnešní době už standardním vybavením moderních automobilů. Zároveň jsou ale také jejich nejzranitelnějším místem a je dobré umět včas rozpoznat začínající poruchy funkčnosti. Zvyšují ve vozidlech výkon, nebo snižují spotřebu paliva. Záleží na způsobu jízdy. Málokdo ví, jak s takto vybaveným automobilem správně zacházet. Pokud však již při jízdě slyšíte podezřelé zvuky, je na prevenci nejspíš pozdě. Jestliže nechcete zůstat se svým vozem stát na okraji silnice, sjednejte rychlou nápravu.

Rozpoznejte problémy s turbem včas

Prvním nejčastějším znamením, že se s turbem děje něco špatného, je hvízdavý zvuk. Pískání turbodmychadla většinou naznačuje poškození hřídele. V tomto momentě už vám nezbývá nic jiného než servisní kontrola a okamžitý repas. Mezi další možné projevy poškození turba patří ztráta výkonu a zvýšená spotřeba oleje, často kombinovaná přítomností modrého kouře vycházejícího z výfuku. Někdy postačí turbo jen pročistit nebo vyměnit regulátor tlaku, ale většinou je to neklamná známka toho, že je čas na kompletní repasi či pořízení nového dílu.

Prevence vám ušetří starosti i peníze

Nejlepším způsobem, jak předejít problémům s turbem, je prevence a šetrné zacházení s vozem během jízdy. V prvé řadě byste neměli zatěžovat motor dřív, než se trochu zahřeje. Dejte si načas s vyjížděním na cestu i se zbytečným přidáváním plynu. Jakmile bude olej zahřátý, vrátí vám to vozidlo na vyšší výkonnosti a delší životnosti turba. Tohle pravidlo platí především v zimě. Turbodmychadlo se po jízdě dochlazuje, tudíž nevypínejte motor hned po zastavení vozu. Bez běžícího motoru se turbo nedochladí a může se poškodit. Samozřejmostí je nepřetěžovat vozidlo v nízkých otáčkách, vyhnout se nekvalitnímu palivu a zbrklému zacházení s plynem. Dodržování těchto rad vám pomůže šetřit turbodmychadlo a prodloužit dobu jeho bezproblémové funkčnosti.

Výměnu turbodmychadla provádí specialista

Pokud turbo s konečnou platností vzdalo svoji službu, nemusí být samozřejmě na vině jen nešetrné zacházení. Některé modely mají vyšší náchylnost k poruchovosti. Někdy to může být vina i samotného výrobce. Jestliže je ale turbodmychadlo s konečnou platností vyřazeno z provozu, můžete se pokusit o kompletní repas svého dílu nebo si koupit nové. Repasované díly bývají samozřejmě levnější, ale existují situace, kdy jejich obnova už nebyla možná pro přílišné poškození, a v takový moment vám nezbývá nic jiného, než si turbodmychadlo koupit a nechat si ho nainstalovat do vozu místo poškozeného.

Napsat komentář