3 skvělé novinky, které zvýší efektivitu recyklace

V Česku se recykluje na plné obrátky, následné využití vytříděného odpadu už ale vázne. V následujících letech by se ale tento problém mohl výrazně zlepšit.

Výkup papíru Plzeň a kontejnery na tříděný odpad. To jsou místa, která budou Česku i v následujících letech sloužit k efektivní recyklaci odpadků. V tomto článku vám ale přinášíme 3 zásadní novinky ze světa recyklace, které byste rozhodně neměli minout.

Tisíce nových kontejnerů

Třídění kovů je v České republice poměrně problémové. Pokud kovy chcete třídit, většinou musíte vyrazit do nejbližší sběrny nebo využít kovošrot. V Česku totiž stále chybí speciální kontejnery na kovy, kterých u nás najdete pouhých devět tisíc. To by se ale mělo v následujících letech změnit. Ve městech i na vesnicích totiž přibude 190 tisíc nových smíšených kontejnerů, kam budete moct házet jak kovy, tak plast. Odpadky získané z těchto kontejnerů se pak budou dále třídit na lince.

Kompostování budoucnosti

Možná jste si mohli všimnout, že v posledních letech přibylo na zahradách spousta kompostérů. Není to tím, že by si lidé z ničeho nic řekli, že si je začnou pořizovat. Vesnice i města je totiž začaly domácnostem propůjčovat zcela zdarma. Cílem je totiž snížit podíl bioodpadu, který by jinak skončil na skládce. Bioodpad přitom tvoří téměř polovinu veškerého komunálního odpadu. To je škoda, protože jej pak můžete využít například k pohnojení záhonu.

Méně zatížené skládky

Skládky se dál plní a plní. Pokud by to pokračovalo stejným tempem dál, v následujících stoletích už by to Země zřejmě neunesla. Proto už se nyní obce i města připravují na novou vyhlášku EU, která počítá s maximálním využitím a recyklací odpadu. Na skládkách by tak díky tomuto kroku měl skončit jen zlomek recyklovaných odpadků – maximálně 10 % z celkového počtu. Česko tedy bude muset s následným využitím recyklovaného odpadu přidat. V tuto chvíli se totiž využívá pouze 30 % z vytříděného odpadu.

Napsat komentář