3 zásadní nevýhody investičních fondů

Investiční fondy mohou zhodnotit vaše peníze relativně bez rizika. Mají ale i několik nevýhod, o kterých byste měli vědět. Čtěte dál a dozvíte se o nich víc.

Investiční fond patří mezi skvělé způsoby, jak může zhodnocovat svoje peníze naprosto každý. Je jedno, jestli chcete investovat několik tisíc měsíčně, nebo do celého projektu vložíte miliony. I tento způsob ovšem má svá úskalí. A v tomto článku se podíváme na tři nejzásadnější problémy investičních fondů.

Výnosy mohou být velice malé

Výše výnosů je velice relativní. Záleží nejen na objemu vložených peněz, ale také na vybraném fondů. Některý investiční fond totiž dokáže vydělat i více než 6 procent ročně, jiný se drží kolem jednoho nebo dvou procent. Pokud ovšem chcete rychle zbohatnout a naplnit si kapsu, tento způsob rozhodně není pro vás. Podílové fondy jsou totiž vhodné především pro dlouhodobé investice, což se podepisuje i na výši úroků.

Vysoké poplatky

U některých fondů není ani tak problém s výnosy. Kompetentní vedení je totiž schopné každý rok zvýšit hodnotu portfolia i o více než 10 procent. To, co vás v konečném součtu připraví o vyšší výnos, jsou především poplatky. Budete platit za správu portfolia, za výplatu i za pouhou možnost zůstat ve zvoleném fondu. Z krásného úroku se tedy může mrknutím oka stát nezajímavý úrok, který vaše peníze nezhodnotí ani po deseti letech investování.

Riskujete ztrátu

Pro některé čtenáře může být poslední bod poněkud kontroverzní. A plně to chápeme. Peníze totiž ztráci na hodnotě. Pokud je tedy necháte ležet na vašem účtu, přijdete o ně tak či tak. S investičním fondem sice riskujete finanční ztrátu, na druhou straně je ale také vysoká šance, že si vyděláte. Záleží tedy jen na vás a na vašem přístupu k penězům. Pokud vám nevadí troška toho riskování, investiční fond rozhodně nezatracujte. Vyzkoušejte ho a během několika let budete mít jistotu, jestli je podílový fond vhodnou investicí právě pro vás.

Napsat komentář