Svářečka Co2

3 tipy, jak vybrat svářečku

Pořízení svářečky je poměrně náročnou záležitostí. Rozhodně se nejedná o zařízení za několik desítek či stovek korun. Sortiment nabízený na trhu je dnes navíc opravdu pestrý a zvolit ten správný model dá zabrat. I z toho důvodu se v následujících řádcích zaměříme na ty nejdůležitější aspekty této nesnadné volby. Jestliže aktuálně sháníte svářečku také, čtěte dál, třeba vám vaše rozhodování usnadníme.

Svářečku vybírejte i dle toho, jaké materiály budete svařovat
Vybíráme svářečku CO2

S jakými materiály bude vaše nová svářečka pracovat?

Na tuto otázku se vyplatí odpovědět jako první. Jestliže se bude jednat o ocel, pak se vyplatí svářečky typů TIG, MMA nebo MIG-MAG. U hliníku a litiny je už zapotřebí soustředit se na varianty Duty Cycle, Balance či AC/DC/TIG. Volit lze i LIFT/HF. Pokud máte v úmyslu svařovat opravdu silnou ocel, musí tomu odpovídat i svářečka. Měla by disponovat funkcemi jako Short Arc, Bi-Level a Pulse. Stejně tak lze jedním přístrojem svařovat i více materiálů, ovšem opět musí mít ty správné funkce jako Slope Down, Synergy anebo Pulse a jiné.

Hlavní parametry pro výběr svářečky

Mnozí lidé si myslí, že svářečka CO₂ se vybírá pouze podle maximálního proudu pro svařování. Není tomu tak. Mnohem důležitějším parametrem je takzvaná výkonová využitelnost daného zařízení. Právě tento zatěžovatel nám ukazuje, jak dlouhou dobu lze efektivně pracovat a naopak kolik času strávíme chlazením svářečky. Měří se v desetiminutových intervalech. Určitě se rozhodujte i mezi tím, jestli potřebujete přenosný nebo fixně ukotvený model.

Základní typy svářeček

Svářecích technologií je hned několik. Začneme metodou svařování prostřednictvím elektrického oblouku. Ta je označovaná jako MMA. U té je do místa sváru přidáván přímo další materiál. Podobná je i varianta MIG-MAG s tím, že materiál se podává strojově. Hodí se pro svařování plechů anebo jeklů či opravy karosérií aut. Výbornou metodou pro svařování veškerých typů uhlíkové oceli je TIG. Dokáže využít tepla uvolněného právě ze svařovacího oblouku. Velmi podobná je varianta FLUX, u níž vzniká tavenina postupně ze speciálního drátu. Vyznačuje se velmi čistými sváry. Z ostatních upozorněme třeba ještě na TIG DC nebo AC.

Napsat komentář