Jaké vybavení potřebujete k profesionálnímu měření hluku?

Kvalitní měření hluku není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Co všechno je k tomu potřeba? To vám řekneme v tomto článku.

Měření hluku na stavební konstrukci je velice důležité. Problémy je totiž dobré podchytit už na samotném začátku. V opačném případě byste mohli mít v budoucnu zbytečné zdravotní potíže způsobené zvýšeným hlukem. V následujících řádcích vám tedy prozradíme, jak takové akreditované měření hluku vlastně probíhá a co je k tomu potřeba.

Jaké vybavení je potřeba?

Autorizované měření stavební akustiky má za úkol dokonale změřit hluk a zhodnotit jeho odchylku od normálu. K tomu je ale potřeba mít k dispozici dostatečně kvalitní vybavení. Většina měřičů se spoléhá především na zvukový analyzátor a měřící mikrofon. Přesnost tohoto vybavení se pak liší na základě toho, co vlastněte budete chtít změřit.

U měření zvukové izolace je potřeba zajistit 1. třídu přesnosti, tedy tu nejvyšší přesnost. Před každým měřením musí měřič provést kalibraci svého vybavení. A k tomu slouží další pomůcka nazvaná akustický kalibrátor. Pro získání akustického signálu se pak používá všesměrový reproduktor, který se umístí zpravidla na druhou stranu stěny.

Měření kročejového hluku

K měření kročejové neprůzvučnosti se používá technika, díky níž je možné určit odchylku od normálu. Narozdíl od všesměrového reproduktoru se k produkci hluku používá soustava kladívek, které mají na druhé straně vytvořit hluk podobný lidským krokům. Každé má přitom hmotnost 500 gramů, což je dostatečná váha na vytvoření poměrně intenzivního kročejového hluku.

Akustická pohotovost a měření tedy vyžaduje speciální techniku. A ta je samozřejmě poměrně drahá. Pokud tedy nechcete zbytečně utrácet peníze za něco, co použijete jen několikrát v životě, objednejte si k sobě domů profesionála. Ten vám hluk v místnosti velice rychle změří a ještě navrhne vhodné řešení. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou.

 

Napsat komentář