3D tisk pro každého aneb co si necháte vytisknout vy?

Mnozí lidé už před pár lety předpovídali, že jednoho dne budeme mít 3D tiskárnu doma všichni, stejně jako dnes máme klasickou tiskárnu tisknoucí na papír. K tomu však stále nedošlo. A dojde vůbec někdy? 3D tiskárny mají nespočet využití, lidé si je obvykle ani neuvědomují.

Jistě jste slyšeli o šílených projektech, kdy byl 3D tisk využit k vytištění celého rodinného domu nebo například jídla. Tisknout se dá opravdu z různých materiálů, otázkou je, jak moc je to rychlé, efektivní a cenově dostupné. Jsou případy, kdy se 3D tisk skutečně finančně i časově vyplatí, a těch je celá řada.

3D tisk je vynikající pro zhotovení prototypů

Architekti si mohou nechat vytisknout model navržené budovy. Firmy z oblasti strojírenství uvítají možnost vytisknout prototyp navržené součástky. A podobných příkladů by se dala najít celá řada. Vytisknout prototyp ve zmenšené podobě je obvykle rychlé a cenově dostupné, mnohem rychlejší a levnější než zhotovit ho jinou technikou. Vytvořit reálný 3D model z hotového výkresu navíc není vůbec složité.

Rozbila se vám součástka? Vytiskněte si ji

Na co může 3D tisk využít běžný člověk, který si běžně nenavrhuje vlastní součástky nebo bydlení? Třeba na ten jeden díl mlýnku na maso, který jste ztratili a nemůžete ho najít. Častokrát se stává, že daný náhradní díl již není k zakoupení, případně je šíleně drahý a koupě se nevyplatí. Právě v tomto případě přichází na řadu 3D tiskárna – dokáže ho zhmotnit.

Jak získat model výrobku?

3D tiskárna dokáže vytisknout model, který jí předložíte. Kde ho vzít? Existuje řada webových portálů, kde si můžete stáhnout modely zdarma či za poplatek. Zde najdete opravdu vymakané vychytávky, praktické věci i modely krásné na podívání. Potřebujete-li něco specifického, můžete se pokusit sami vytvořit výkres a posléze model, nebo se obrátit na odborníky.

S 3D tiskem totiž úzce souvisí i technologie 3D skenování. Konkrétní věc se dá prostřednictvím speciálního skeneru naskenovat, výsledkem je polygonový 3D model, s nímž už si tiskárna bez problémů poradí.

Kolik to vlastně stojí?

Častá otázka, odpověď na ni vás zřejmě nepotěší. Nelze totiž říct nějakou konkrétní cenu 3D tisku. Vždy záleží na velikosti tištěného modelu, použitém materiálu a celkové náročnosti. Máte-li model, zaplatíte méně, než když vám ho bude muset konstruktér stvořit nebo naskenovat podle skutečného předmětu.

Pokud má 3D tisk nahradit současnou výrobní technologii, je třeba předem propočítat, zda se vyplatí. Dopředu říkáme, že 3D tiskárna není spásou ve všech případech, někdy je dražší volbou. Naštěstí i v ČR existují firmy, které tohle na přání propočítají. Máte-li zájem, bude se vám hodit kontakt na firmu 3Dees Industries. Ta se snaží českým společnostem i veřejnosti ukazovat, jak a kde lze 3D tisk využívat ve vašich podmínkách.

Napsat komentář