Představujeme e-fichtl, legendu v novém provedení

E-fichtl úspěšně navazuje na tradici malých motocyklů, které v tuzemsku „vychovaly“ celou řadu motoristů. V čem je elektronický fichtl lepší a co všechno nabízí?

Co je e-fichtl

E-fichtl je elektronická verze populárního „fichtlu“, motorky, jejíž tradice sahá až do roku 1953. Dodnes jsou však tyto stroje oblíbené mezi mnoha řidiči a zpravidla se stávají prvním motocyklem, který už v teenagerském věku může motorista řídit.

Nová verze reflektuje vzrůstající trend elektroskútrů, tedy zařízení s akumulátorem a elektrickým motorem. To přináší řadu výhod. Tato zařízení jsou mimořádně mobilní, skladná, jen minimálně hlučná a také úsporná. Navíc nezatěžují životní prostředí.

Díky tomu se elektroskútr stal populárním dopravním prostředkem především v městském prostředí. Výhodou je při použití ve městě i to, že s ním snadno zaparkujete kdekoli včetně mnohdy velmi přeplněných center měst.

Jaké jsou parametry e-fichtlu

Standardně tyto stroje disponují motorem o výkonu 500 W. Motor je elektronicky omezený na 250 W. Maximální rychlost je rovněž elektronicky omezena, a to na 25 km/h.

Vybrat lze tři typy baterií s odlišnou kapacitou. Olověná baterie může mít kapacitu 12 Ah. Pak stroj disponuje dojezdem 40 km. Pokud se kapacita zvýší na 20 Ah, dojezd může být až 65 km. Jestliže si zvolíte baterii lithiovou s kapacitou 30 Ah, získáte i maximální dojezd až 120 km.

Díky větším kolům a precizním tlumičům se se svým e-fichtlem nemusíte vypravit jen do města. Snese i náročnější terén, stroj s větším dojezdem tak velmi dobře využijete i na výlety.

Díky nosnosti 120 kg pohodlně stačí pro jednu osobu a méně rozměrná zavazadla. Veškeré modely jsou vybaveny praktickým zadním nosičem s uzamykatelným kufrem, kam můžete pohodlně uložit vše potřebné.

K maximálně úspornému provozu přispívají taktéž osazená LED světla určená pro denní i noční osvětlení, jimiž jsou e-fichtly vybaveny.

Jak je to s oficiálnímu náležitostmi

E-fichtly patří díky svým parametrům do kategorie malých motocyklů. Určující je pro tuto kategorii vozidel jednak to, že disponují omezeným výkonem motoru na 250 W a omezenou rychlostí nejvýše 25 km/h.

Dále je však nutné, aby byla zařízení vybavena šlapkami. Pak jsou považovatelná z pohledu legislativy za elektrokolo. E-fichtl tento parametr splňuje, pedály u něj slouží k došlapání. Celková hmotnost stroje může činit až 84 kg, došlapávání však není nijak náročné.

Jsou-li elektroskútry se specifickými parametry zařaditelné do stejné skupiny jako elektrokola, nepotřebujete k nim řidičský průkaz.

Elektroskútry bez řidičáku nemusíte registrovat, skútry nemají ani svou vlastní SPZ. Vy jakožto majitel současně nemusíte platit povinné ručení. To vede k dalším nezanedbatelným úsporám jejich provozu. Váš skútr nebude mít ani technický průkaz a nemusíte jít na technickou kontrolu. Velký výběr elektroskútrů najdete na stránkách dovozce – motoe.cz.

Napsat komentář