4 možnosti, odkud si můžete vypůjčit peníze

Může se to stát každému. Potřebujete nové jarní boty, do toho se vám rozbije pračka a ještě k tomu kvůli velkému stresu navíc i onemocníte, a tak vaše výdaje převýší vaše příjmy. V takových situacích lidé zpravidla sahají po finanční rezervě, kterou si pro tento případ ostatně také vytvořili. Co ale dělat, když jste rezervu už vyčerpali nebo s jejím budováním dokonce ani nezačali? Jako snadné řešení se v takových chvílích nabízí půjčka, pro kterou si můžete přijít hned k několika různým zdrojům.

1. Banky

Vzhledem k tomu, že se nám banky už tak starají o naše peníze, ať už prostřednictvím běžných či spořících účtů, je naprosto pochopitelné, že zamíříme právě tam. Přestože však jejich nabídky působí jako nejvýhodnější, tedy alespoň podle veřejného mínění, ne vždy to je pravda. Rychlé, krátkodobé půjčky obvykle nebývají jejich specializací, jelikož se je snaží vykompenzovat kreditními kartami a kontokorenty.

Tento druh služeb však pro člověka, který má už tak docela problém své finance ukočírovat, nemusí být zrovna vhodnou dobou. Sice přicházejí s určitým bezúročným obdobím, během kterého můžete svůj dluh zdarma vyrovnat, pokud ho však propásnete, pěkně se vám to prodraží. Jestliže navíc nemáte stálé příjmy nebo existuje jakákoliv jiná okolnost, která by snižovala vaši bonitu, vaše šance na schválení se snižují.

2. Nebankovní společnosti

Další možnou variantou jsou nebankovní půjčky, jejichž pověst už dávno není taková, jako kdysi bývala. Díky novým legálním opatřením u nás působí už jen ověřené nebankovní instituce, které podaly registraci k ČNB a splňují přísné podmínky. Navíc přicházejí se zajímavými produkty, jako je například rychlá půjčka online, jejichž podmínky a splátkový kalendář přesněji odpovídají situaci, kdy člověk nutně potřebuje peníze do výplaty.

Žadatele, jejichž bonita není zrovna vzorová, jistě potěší i to, že u nebankovních poskytovatelů nejsou schvalovací procesy tak přísné. Vypůjčené peníze si navíc mohou nechat poslat přímo na svůj bankovní účet nebo doručit v hotovosti kurýrem, což celý proces ještě urychlí. Určitě se však vyplatí takové půjčky porovnat, jelikož se často stává, že mají neúměrně vysoké úroky a poplatky, zejména ty při prodlení se splátkou.

3. Půjčka od lidí

Specifickým typem nebankovních půjček, které na našem trhu působí poměrně krátce, jsou půjčky, u kterých peníze nepocházejí přímo od vybrané společnosti, ale od lidí jakožto investorů. Jejich vyřízení probíhá skoro stejně jako u běžných nebankovních institucí a většinou při něm uspějí i žadatelé, kteří by z banky odcházeli s prázdnou. Za svou nízkou bonitu tu však zaplatíte ve formě vyšších úroků, které jsou však pro ty, kteří se jeví jako zodpovědní žadatelé, naopak o něco nižší.

4. Rodina a přátelé

Jestliže by vám k zaplacení účtů stačilo jen pár stovek či tisíc, můžete o ně požádat někoho z vaší rodiny či přátel. Pokud jste jim nedali důvod o vás v tomto ohledu pochybovat, jistě vám peníze půjčí. Pravděpodobně po vás budou chtít pouze minimální nebo dokonce žádný úrok, takže se vám půjčka ani moc neprodraží. Rozhodně byste však měli peníze vrátit přesně podle domluvy, jinak byste mohli vaše vztahy narušit nebo úplně rozvrátit. Důvěra se totiž získává zpět velmi těžko.

Napsat komentář