Ostrovské skály – relaxace i sport

Na severu Čech je několik známých a krásných sklaních měst, hojně navštěvovaných turisty i lezci. My jsme navštívili ten nejzapadlejší kout této lokality – Ostrovské skály. Svou rozlohou se řadí k těm menším skalním městům v republice, avšak svou krásou se hravě vyrovnají ostatním místům.

Ostrovské skály jsou nejen skvělou lokalitou pro skalní lezení, ale na své si tu přijdou i turisté a cyklisté. K dispozici je síť pohodlných a dobře značených cyklotras, které vedou krásnou krajinou, nejen na české, ale i na německé straně hranic. My jsme se však vydali pěšky.

Trasa: Ostrov – podél říčky Biela – Ottomühle – Schweizermühle – Rosenthal a zpět
Náročnost: nenáročná mírná trasa, vhodná pro všechny
Možnost občerstvení: Ostrov, Schweizermühle, Schweizermühle
Zajímavosti: ostrovské skály, Herkulovy sloupy, vyhlídka Bielablick – kamenný altán, studánka s tančícím pramenem

Pro výchozí místo jsme zvolili Ostrov – zde jsme se ubytovali (viz níže) a vyrazili. Z počátku není cesta dobře značena. Vlastně i za hranicemi se člověk ztrácí ve spleti okružních a vyhlídkových tras na sebe nijak moc nenavazující, ale i tak tato procházka stojí za to (podrobnou mapu s sebou!). Po pohodlné lesní cestě docházíme kolem pramene (je dobře viditelný z cesty) až do Ottomühle, kde je možnost se občerstvit v restauraci nebo v kiosku. Odsud je nádherný pohled na skalní útvar Herkulovy sloupy – opravdu impozantní skály ve tvaru mohutných sloupů.

Pokračujeme dále po červené, po pravé straně míjíme vyhlídku Bielablick, na kterou se podíváme cestou zpět. Dorážíme do vesničky Sweizermühle. V sezoně se zde můžeme občerstvit v malém kiosku. Mají zde nejen širokou nabídku nanuků, ale i výbornou německou specialitu – rybu v housce.

Odbočíme doprava, kousek po turisticky neznačené asfaltce směrem na Rosenthal a po cca 400 metrech se napojíme opět na okružní červenou značku, vedoucí zpět. Tentokrát po skalních vyhlídkách. Stoupání není nikterak velké. Po několika dřevěných schodech se ocitáme na vrcholcích skal. Přivítají nás krásné výhledy do skalního města i do kraje. Vyhlídek je zde několik, nejhezčí a nejzajímavější je asi Bielablick – kamenný altán čtvercového půdorysu, který zde nechal postavit místní rodák. Po této trase se vracíme zpět do Ostrova.

Kde se ubytovat?

Protože jsme zde chtěli strávit více času a projít několik tras, využili jsme možnosti a ubytovali jsme se přímo v Ostrově. Pro méně otrlé cestovatele je zde překrásný hotel Ostrov s vlastním bazénem a restaurací. Pro dobrodruhy, horolezce a cestovatele, kteří nepotřebují žádný komfort je tu autokemp Pod Císařem. Myslím, že již toto rozdělení hovoří za vše. Hádejte, kde byl ubytovaný náš tým…?

Mohlo by vás zajímat:

Podhájska – ráj relaxace na dosah

Českým Rájem pěšky a třeba i na kole

Napsat komentář