Chcete kvalitní zahradní zastřešení? Altán i pergola jsou vhodné možnosti

Zahradní posezení je možné využívat k celé řadě účelů. Hodí se jak k pořádání večírků, tak i pro obědvání na čerstvém vzduchu či k prosté relaxaci s knížkou i bez. Je však potřeba zvolit správný nábytek i střechu.

Musí něco vydržet

Bez vhodného nábytku si venkovní posezení vybudujete jen stěží. Nechcete-li sedět jen na pařezech, rozhodně byste měli uvažovat o něčem sofistikovanějším.

Levnou volbou je posezení z plastu. Vydrží snad všechno, ani voda mu nevadí. Problém je, že nevypadá příliš dobře, a pokud nechcete vyloženě rezignovat na vizuální kvality, asi byste měli zvážit něco jiného.

Alternativou, a kupodivu rovněž cenově docela zajímavou, může být teakový nábytek. Nový stojí raketu, ovšem když prohledáte blízké antikvariáty, určitě najdete sadu, která se vám bude hodit. Teak vypadá skvěle a zároveň je vysoce odolný vůči vodě.

Kvalitní střecha

Jakmile vyberte nábytek, měli byste už začít uvažovat nad zastřešením. Když vynecháte levné možnosti typu slunečník nebo party stan, zbývají už víceméně pouze dvě relevantní možnosti, a sice dřevěné zahradní altány a zahradní pergoly dřevěné.

Oba typu konstrukcí na zahradu jednoznačně patří, zvláště jsou-li ze dřeva. Altány bývají zdobnější a robustnější, zatímco pergoly se obvykle honosí designovou střídmostí. Není to však pravidlem.

Obecně jsou pergoly o něco levnější, a proto je po nich i větší poptávka. Navíc nezabírají příliš mnoho místa, jelikož jde vlastně jen o střechu a pilíře.

Stavba svépomocí

Pergola i altán se dnes dají objednat ve formě prefabrikátů. Díky tomu jsou náklady na výrobu mnohem nižší než v minulosti. Je potřeba však počítat s tím, že si budete muset smontovat zastřešení sami. U pergoly nejde o nic technicky náročného, avšak altány mohou dát leckomu zabrat, jelikož jsou konstrukčně komplikovanější.

Napsat komentář