Dětské kolo jako vánoční dárek? Pokud správně zvolíte jeho velikost, tak proč ne?

Také jste jako malí našli pod vánočním stromečkem dětské kolo? A měli jste z něj radost? Tipujeme správně, že nesmírnou? Stejně nadšené mohou být o letošních Vánocích i vaše děti! Zatímco některé dětské záliby se napříč generacemi mění, jiné zůstávají. Současné děti už tedy sice možná nehrají kuličky, ale na kole se prohánějí pořád. A věříme, že i nadále budou. 

Kolo mezi dětmi jednoznačně patří mezi nejoblíbenější vánoční dárky. Většina dětí totiž po něm touží. Obzvláště jedná-li o jejich první dětské kolo. To udělá stejnou radost jako první školní aktovka. Přestanou totiž být těmi malými a naráz se stanou velkými. Kteří umí jezdit na kole. Ještě před tím se ovšem jezdit budou muset na učit. A ještě před tím jim to správné kolo budete muset vybrat. A my vám poradíme, na jaké parametry se při výběru zaměřit.

Jízda na kole je prospěšnou zábavou

Děti jízdu na kole milují. Děti všech věkových kategorií. Ti nejmenší se rádi prohánějí na odrážedlech, větší na kolech dětských, starší na juniorských. Jízda na kole však není jen obyčejnou zábavou, ale po všech stránkách prospěšnou aktivitou. Dítě si jejím prostřednictvím zlepšuje pohybové dovednosti a senzorické vjemy. Jízda na kole ovšem učí i stabilitě a náležitě zvedá sebevědomí. Především však děti nutí hýbat se a trávit více času na čerstvém vzduchu, což je obzvláště v současně době, kdy hodně dětí tráví většinu času doma na distančním vzdělávání, velmi aktuální téma.

Jaké kolo zvolit?

Hlavním parametrem při výběru dětského kola je jeho velikost, která musí být adekvátní vůči výšce dítěte a vzdálenosti jeho rozkroku od země. V potaz byste však měli vzít i vzdálenost od rozkroku k pedálům. Samotná velikost kola se udává v palcích a značí průměr ráfků. Na trhu se setkáte s dětskými koly dvanáctipalcovými, šestnáctipalcovými, dvacetipalcovými a čtyřiadvacetipalcovými. Máte-li možnost si kolo osobně vyzkoušet, nechte dítě stoupnout si rozkročmo nad horní rámovou trubku. Pokud mu nad rozkrokem zbyde zhruba na pěst místa, je pravděpodobné, že stojí nad kolem správné velikosti. Pak ho poproste, ať si (s vaší pomocí) sedne na sedlo a dotkne se oběma rukama řídítek. Na ta by ze sedla mělo bez problémů dosáhnout. Stejně jako nohama na pedály.

Vycházejte z tabulek velikostí

Nebudete-li mít možnost kolo dítěti vyzkoušet, vždy vycházejte z tabulek velikostí, které renomovaní výrobci nabízejí na svých internetových stránkách. Z tabulky se například dozvíte, že vzdálenost rozkrok – zem u dvanáctipalcového kola vhodného pro děti od dvou do čtyř let je 45 cm. U kol šestnáctipalcových doporučovaných pro děti čtyř až šestileté se jedná o 50 cm, u dvacetipalcových 60 cm. Pokud vaše dítě do tabulek nezapadá a na svůj věk je příliš malé, nebo naopak velké, vždy vycházejte z těchto mír, ne pouze z věku dítěte.

Napsat komentář