V současné době existuje spousta technologických vychytávek. Velice populární je čištění ultrazvukem, a to nejen v domácnostech, ale i průmyslových provozech a laboratořích. Ultrazvukové čističky v podstatě fungují na bázi fyzikálně-chemického procesu. V následujících řádcích vám nejenže popíšeme samotný proces čištění, představíme vám i jednotlivé druhy čističek.
Při samotném čištění se využívá vysokofrekvenčních vibrací. V kapalině totiž vytvářejí miliony vzduchových bublin, které potom vyvolávají čisticí efekt. Uvnitř ultrazvukové čističky v podstatě dochází k takzvané kavitaci.
Jak vybírat ultrazvukovou čističku?
V profesionální ultrazvukové čističce zvládnete vyčistit v podstatě vše, na co si jen vzpomenete – šperky, kontaktní čočky, brýle, zdravotnické pomůcky a podobně. Při výběru konkrétního zařízení byste měli zohlednit hned několik důležitých faktorů. V první řadě si ujasněte, jak velké předměty plánujete do čističky vkládat, protože od toho pak zvolíte vhodnou velikost.
Stejně tak se zajímejte o frekvenci ultrazvuku. Obecně platí, že čím je frekvence nižší, tím je silnější čištění. Ultrazvukové čističky dokážou nabídnout frekvence 28 kHz, 40 kHz a 60 až 120 kHz.
Varianta s frekvencí 28 kHz je ideální volbou pro velice znečištěné předměty. Běžně se však používají ultrazvukové čističky s frekvencí 40 kHz, které postačí například v domácím prostředí. Zvládnou jakékoliv povrchy i větší znečištění. Jestliže potřebujete zbavit nečistot elektroniku, tištěné spoje, plastové díly, laboratorní či lékařské materiály, v takovém případě zvolte spíše čističku s frekvencí od 60 kHz výše.
V neposlední řadě se ještě čističky rozdělují podle toho, jestli mají, respektive nemají ohřev vody. Ultrazvukovou čističku s ohřevem vody uplatníte v případě mastných a silně znečištěných povrchů. I z daného důvodu jsou varianty s ohřevem žádanější, protože účinnost samotného čištění je mnohem vyšší.
Jaké druhy ultrazvukových čističek existují?
Ultrazvukové čističky se rozdělují na tři hlavní kategorie, a to podle účelu jejich použití. V domácnosti nachází uplatnění domácí čističky, které jsou menší a cenově přijatelnější. Zařízení disponuje digitálním displejem pro snadné nastavování.
Laboratorní čističky, jak už samotný název napovídá, se kupují do laboratoří. Jsou dostatečně velké a dokážou čistit i rozměrnější předměty. Zapomenout nesmíme ani na průmyslové čističky, které jsou poměrně drahé, nicméně výčet funkcí je širší. Snadno u nich regulujete výkon, nastavujete ohřev či časovač. Dále nabízí funkce jako amplitudová modulace ultrazvukového pole, aktivní řízení ultrazvukového výkonu či automatické ladění pracovní frekvence.