Etikety nejen z papíru

Nezáleží na tom, zda si je zákazník přečte, či nikoliv. Etikety zkrátka nesmí chybět u žádného výrobku a využívají se ve všech odvětvích průmyslu. Jestliže jimi sami potřebujete označit zboží, prozradíme vám, jaké možnosti máte na výběr. Některé vás možná překvapí.

Nalepit, pověsit či přiložit?

Sortiment etiket se dělí na mnoho druhů, které patří do jedné ze dvou velkých množin: etikety samolepící a nesamolepící. Klasickými zástupci první skupiny jsou například print etikety, cenové etikety, termoetikety či etikety bezpečnostní, do druhé skupiny pak řadíme například visačky či jedlé etikety. Kromě posledně jmenované vychytávky existují i další speciální typy etiket. Z těch nejdůležitějších jmenujme extrémně odolné etikety či etikety pro nevidomé. Přestože nejčastěji se na jejich výrobu stále ještě používá papír, běžné jsou i různé druhy fólie.

Textilní etikety
Textilní etikety, foto: hvprint.sk

Základ bychom měli, a co dál?

Existují společnosti, které se specializují na různé způsoby výroby a tisku etiket. Konkrétně se jedná o offsetový tisk, digitální tisk či flexotisk. Jaké samolepky si necháte vyrobit záleží na vás – rozhodujte se podle způsobu použití. U etiket určených na luxusní zboží, jako jsou drahá vína a lahůdky, lze dále zvolit zdobení ražbou, případně embossem. Aplikace etiket se provádí jednak ručně, jednak na automatizovaných linkách.

Zajímavosti mezi etiketami

K novinkám posledního desetiletí patří tzv. nekonečná etiketa, která vypadá jako svitek pokladní pásky, je však opatřena lepící vrstvou a postrádá nosnou spodní vrstvu. Optimální rozložení textu zajišťuje chytrý software, celý systém je maximálně ekonomický z finančního hlediska a šetrný k životnímu prostředí. Zaujaly vás již zmíněné jedlé etikety? Vyrábí se z jedlého papíru, který je zdravotně zcela nezávadný, takže ho můžete jednoduše sníst s pečivem. U nebalených potravin se jedná o ideální řešení.

Napsat komentář