Hypotéky zdražují, využijte včas dopředného refinancování

Česká národní banka začátkem listopadu zvýšila tzv. repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,5 %. Uvedené opatření bude zdražovat hypotéky, roční náklady spojené se splácením hypotéky vzrostou. Zdražení však bude relativně nízké a investice do kvalitní nemovitosti na úvěr se stále vyplatí.

Úrokovou sazbu zvýšila ČNB během několika měsíců již podruhé, na počátku srpna došlo ke zvýšení základní sazby o 0,2 % na 0,25 %. Vzhledem k příznivému ekonomickému vývoji a vývoji inflace se dá i v budoucnu očekávat další zvýšení základní úrokové sazby. Při stejné jistině zaplatí domácnosti splácející hypoteční úvěr na úrocích každoročně více.

Domácnosti splácející již nyní hypotéku však mohou ušetřit díky refinancování. „Vzhledem k očekávanému dalšímu zdražení hypoték může být zajímavým finančním řešením dopředné refinancování až 24 měsíců před výročím fixace, což znamená rezervaci stávajících úrokových sazeb,” vysvětluje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Cena kvalitních nemovitostí poroste

Přestože ceny nemovitosti v Česku v posledních měsících stále stoupaly, tak u kvalitních nemovitostí se růst cen ještě nezastavil. Důvodů je několik. Více lidí upřednostňuje single životní styl, stoupá rozvodovost, lidé se dožívají vyššího věku, řada studentů preferuje bydlení v nájemním bydlení dle svých představ oproti bydlení na kolejích a současně výstavba nových nemovitostí je nedostatečná. Navíc investice do další nemovitosti za účelem jejích dalšího pronájmu je velmi oblíbeným finančním krokem k zajištění pravidelného měsíčního pasivního příjmu. Všechny tyto skutečnosti přitom přináší tlak na růst cen nemovitostí. Většina domácností se přitom hypotéce při koupi bytu nebo domu nevyhne. „Zdražení hypoték tento trend nezmění, cenový nárůst nebude totiž příliš velký, rozhodně je však potřeba věnovat výběru hypotéky ještě více času než v minulých měsících,” doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Odborná rada ušetří desetitisíce

Někteří žadatelé o hypoteční úvěr věnují maximum času pouze samotnému výběru nemovitosti. Výběr hypotéky podceňují a velmi často se obracejí pouze na banku, u které mají zřízený bankovní účet. V některých případech přitom splňují podmínky pro přiznání hypotéky velmi těsně a nemají žádnou rezervu pro případné horší časy. Správný výběr hypotéky je však velmi důležitý a v konečném důsledky lze při zvolení optimální varianty vzhledem k rodinné finanční situace významně ušetřit. Zkušený odborný finanční poradce může přitom hned na začátku rodině pomoci se stanovením maximální únosné úvěrové částky, s výběrem ideální hypotéky a se zvolením jejich parametrů. Celkově se může jednat o úsporu v řádech desetitisíců a někdy až statisíců korun. „Úspora v úrokové sazbě 0,3 % správným výběrem hypotéky u úvěru ve výši 10 000 000 Kč dosahuje bezmála 30 000 Kč ročně, což u splatnosti 30 let činí 138 195 Kč za první 5-ti leté fixační období úrokové sazby,” vypočítává Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

Vyšší daňová úspora

Celkové náklady na hypotéku po zvýšení úrokových sazeb mírně sníží daňový odpočet. Od základu daně je totiž možné při splnění zákonných podmínek uvedených v § 15 zákona o dani z příjmu odečíst zaplacené úroky během roku až do částky 300 000 Kč. Vyšší zaplacené úroky během roku tedy přinesou vyšší daňovou úsporu, každých 1 000 Kč zaplacených na úrocích z úvěru, kterým je řešena vlastní bytová situace, znamená daňovou úsporu ve výši 150 Kč. „Rozumně zvolená hypotéka na nemovitost odpovídající rodinným příjmovým možnostem bude i po relativně nepatrném zdražení dobrým úvěrem, avšak je nutné si tvořit finanční rezervy pro časy, kdy úroková sazba nebude tak příznivá, aby mohlo dojít k částečnému nebo úplnému splacení úvěru a nebyl klient nucen nemovitost prodat pod tlakem. Proto je velmi důležitá i délka fixace úrokové sazby.” doplňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti FINFOCUS.

O společnosti FINFOCUS

FINFOCUS je profesionální poradenská společnost, která neustále inovuje trendy v poradenství, aby vždy klient získal maximum. Chceme, aby náš klient dokázal rozlišit standard úrovně poradenství na trhu od poradenství FINFOCUS, které rozdělujeme do vysoce kvalifikovaných stupňů – exkluzivní, prémiové, privátní a firemní poradenství. Vyhrávejte nad penězi a vytvořte si budoucnost – strávíte v ní zbytek života!

Napsat komentář