Informace a zajímavosti o Praze 

Praha je hlavním městem České republiky a zároveň nejvýznamější českou památkovou rezervací. Historické jádro Prahy o rozloze 866 hektarů je od roku 1992 zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního bohatství UNESCO.

Svým architektonickým, historickým, kulturním i ekonomickým významem už dávno přesáhla české i evropské hranice.
Geografická poloha v srdci Evropy předurčila Praze význam v minulosti i součastnosti z pohledu obchodu, výroby i turistiky. Množštví nádherných památek, malebných zákoutí, údolí, kopců, říčních teras, přírodních krás a řeka Vltava dodává Praze své specifické kouzlo a činí ji jedním z nejpůvabnějších, nejkouzelnějších a nejnavštěvovanějších míst na světě. Praha láká návštěvníky z celého světa za památkami, mnoha turistickými zajímavostvmi ale i zábavou, relaxací a odpočinkem.

Praha je také často nazývaná jako Stověžatá, Zlatá, Kamenná, Perla měst, Řím severu, Srdce Evropy, Praga caput regni (Praha hlava království), Bílá a mnoha dalšími jmény…

Základní údaje o Praze

Rozloha: 496 km čtverečních
Počet obyvatel: 1 176 592 obyvatel (údaj platný k 30.6.2005)
Zeměpisná poloha: (střed města) 50o 0519 severní šířky a 14o 2517 východní délky. Prahou prochází tzv. pražský poledník, znázorněný odlišně dlážděnou čarou na Staroměstském náměstí, poblíž Husova pomníku
Čas: středoevropský (GMT+1), letní čas – středoevropský + 1 (GMT+2)
Nadmořská výška: průměrná nadmořská výška je 235 m
Podnebí: průměrná roční teplota je 9 °C, v letním období 19 °C, v zimním období O,9 °C.
Hlavní řeka: Vltava v délce 31 km, v nejširším místě má 330 m a má 9 ostrovů
Administrativní členění: od 1.7. 2001 – 22 správních obvodů, 57 městských částí

Historie Prahy

Oblast Prahy byla osídlena již ve starší době kamenné. Počátky města jsou spojeny s budováním Pražského hradu rodem Přemyslovců. Pražský hrad byl založen kolem roku 880 knížetem Bořivojem. Později sloužil jako sídlo českých knížat, králů a hlav státu, kterým slouží dodnes. Pražský hrad se stal významným obchodním, společenským a kultůrním centrem v zemi a to zejména díky své poloze.

Původně se město jmenovalo Mezigrady, neboť se nacházelo mezi Pražským hradem a Vyšehradem. Vznik současného názvu Praha nebyl historiky nikdy doložen. Do konce 12. století se tak nazýval pouze Pražský hrad.

V roce 2000 získala Praha titul Evropská metropole roku a byla jedním z devíti měst, kterým byla tato cena Evropskou unií udělena.

Napsat komentář