Jak kojit bez bolesti

Narození dítěte a mateřství s sebou přináší nejen krásné a něžné chvíle, ale také mnohdy bezesné noci a utrápené maminky. Stává se, že jsou maminky v tomto období hodně citlivé po psychické stránce, ale mohou se vyskytnout potíže v oblasti kojení. A bolestivé kojení není nic příjemného, ba dokonce se mnohé matky nakonec uchylují k umělé výživě.

Jaké jsou nejčastější příčiny bolesti při kojení

Nejčastější příčinou bolesti jsou problémy s přisátím dítěte k matčině prsu. Miminko se snaží uchopit bradavku do své malé pusinky, ale nezdarem a pláčem dítěte tak končí veškerá snaha o kojení. Stejně tak tomu je i v případě, kdy se objevily prasklinky na bradavkách a tudíž je bolest podstatně výraznější. Na trhu dnes existují například elastické kryty na ochranu popraskané bradavky, který může zmírnit bolest, ale celkový problém to nevyřeší. Pomoci mohou ovšem náplasti multi mam compresses, které jsou speciálně vyvinuté pro pohodlí kojení. Navíc zabraňují infekcím. Laicky by se dalo říci, že je to měkký obklad na bolestivé bradavky, který může všem maminkám s problémem popraskaných bradavek pomoci.

Kojit nebo přejít na umělou výživu?

Jak už bylo řečeno výše, mnohé maminky díky nepříjemným zkušenostem s bolestivým kojením raději přecházejí na umělou výživu. Samozřejmě, že se to jednou musí stát a miminko si na tuto stravu dřív nebo později musí zvyknout, ale pokud to není vyloženě nutné, dítě by mělo být kojeno co možná nejdéle. Je to ale samozřejmě individuální a nikde není napsáno přesné pravidlo kojení. Každopádně by maminky v případě bolestivého kojení z důvodu popraskaných bradavek měly najít vhodné řešení. Pomoci může také laktační poradkyně a odkládat tuto důležitou záležitost není zrovna ideální stav. Kojením dítě nedostává jen potravu, ale také obranné látky, posiluje imunitu a podporuje zdravý růst miminka.

Napsat komentář