Jak si vybrat tapetu

Mohlo by se zdát, že výběr tapet je jednoduchá záležitost. Barva je jasná, odhad “od oka” pro výpočet plochy a máte hotovo. To je to, co většina lidí si myslí, ale to všechno není tak jednoduché. Pojďme si říct, jak vybrat vhodnou tapetu do vašeho interiéru.

Co byste měli vědět?

Stav stěny

Tenká a lesklá tapeta s pásovým vzorem není nejlepší volbou pro nerovné stěny. Takový materiál bude zdůrazňovat její nedostatky. V tomto případě je nejlepším řešením si pořídit reliéfní tapety. Nejsou-li nedostatky stěn příliš viditelné – můžete použít tapety s barevnými skvrnami, kresba opticky zakryje veškeré nerovnosti.

Tvar místnosti

Chystáte-li se na tapetování místnosti v nepravidelném tvaru s výklenky, různými zákoutími, případně máte velký radiátor, je lépe se vyhnout poutavým vzorům, kresbám nebo foto záběrům. Volíme tapety jednobarevné nebo s jednoduchým, téměř neviditelným vzorem.

Trvanlivost

Pokud je místnost určená pro děti, nebo jde o místnost s vysokým provozem, či existuje nějaké jiná “hrozba” k vašim stěnám – to je nejlepší použít tapety, které lze bez velkých potíží vyčistit. Nejvhodnějším řešením jsou vinylové tapety. V případě, že na stěny neustále vrhá sluneční světlo, měli byste si vybrat tapetu s vysokou stálostí na světle.

Jak si vybrat barvu tapety?

Není žádným tajemstvím, že světlé barvy oživí a povzbudí atmosféru ve vašem domově, zatímco pastelové studené barvy vyvolávají pocit klidu. Ale je třeba připomenout, že světlé barvy na stěnách a velký vzor tapety je špatná kombinace, rychle vás začnou nudit, a časem vám přijdou až nepříjemné. Pokud máte okna pokoje s výhledem na jih, zvolte tapety studené barvy s tmavými nebo sytými barvami (vínově červené, zelené). Pokud jsou okna na sever – teplé barvy jsou výborným řešením (káva, broskev, meruňka nebo oranžová). Červené a žluté tapety opticky spojují stěny, modrošedá navozuje pocit většího prostoru.

Pro začátečníky

Pro začátečníky se doporučuje použít samolepící tapety – jednodušší, rychlejší a pohodlnější. Volte raději vždy stejný typ nebo jemný vzor tapety. Materiál s větším motivem je již obtížné nalepit. Snažte se vyhnout velmi drahým i příliš levným tapetám. Prvním z nich snadno zkazíte svou nezkušenosti, což způsobuje, například lepidlo na přední straně. Levné tapety jsou nekvalitní a snadno se roztrhnou. Nevíte si rady? Poraďte se s odborníkem.

Mohlo by vás zajímat:

Rohová sedací souprava v moderním interiéru

Minimalismus východní Asie – inspirace pro vaše bydlení

Jak dostat vosy z balkonu

Napsat komentář