Jak snadno snížit energetickou spotřebu v domácnosti?

Každé malé dítě dnes asi ví, že energie nepatří mezi zrovna ty nejlevnější komodity. Proto se mnoho firem i domácností rozhodlo zavést často drastická opatření.

Většinou však není potřeba sahat k radikálním řešením. Obvykle postačí jen trochu myslet, případně udělat pár dobrých investicí.

Vlastní výroba

Nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout opravdu velké úspory energií, je vlastní výroba. K tomuto účelu dobře poslouží domácí fotovoltaická elektrárna. Jedná se o víceméně autonomní zařízení, které je nejen schopné ohřívat vodu, ale vyrábět i proud pro domácnost.

Je pravda, že jde o docela velkou, avšak dotovanou investici. Solární panely jsou vhodnou volbou hlavně pro jedince, kteří to myslí s energetickou úsporou a udržitelností skutečně vážně.

Zhasínání

Zní to jako drobnost, nicméně takto člověk může ušetřit i pár tisícovek ročně. Stále mnoho lidí zbytečně svítí v místnostech, ve kterých se zrovna nenachází. A zcela zbytečně. Navíc často používají i zastaralé žárovky, což vede k dalšímu zvyšování spotřeby. Kdo chce opravdu šetřit, ten poctivě zhasíná a používá pouze energeticky nenáročné světelné zdroje typu LED žárovky.

Úsporné vaření

Vaření nemusí být vůbec náročné na spotřebu. Ideální je nakoupit sadu tlakových hrnců, s nimiž tepelná úprava pokrmů trvá zhruba polovinu času než ve standardních hrncích. Navíc po natlakování takovéhoto hrnce, což může trvat pouze pár minut, je možné snížit plamen na minimum.

Inspirace soutěží

Ten, kdo stále přemýšlí nad dalšími způsoby, jak doma snížit spotřebu, může použít jako inspiraci soutěž E.ON Energy Globe. V té jde hlavně o to najít projekty, které mohou pomoci se šetřením, potažmo udržitelností energií. Mnohé tyto projekty je možné použít také v praxi, třeba právě v domácnosti.

Napsat komentář