Jak zvolit velikost tlakové nádoby kompresoru

Vzduchová nádoba kompresoru je zásobník energie ve formě stlačeného vzduchu. Pro „pouhé“ nafukování pneumatik nebo bazénů nepotřebujete kompresor s nádobou. Velikost tlakové nádoby volte s ohledem na to, zda se budou v odběrech stlačeného vzduchu vyskytovat nárazové intenzivní odběry a jaká nádoba bude potřeba k dodávání stálého požadovaného tlaku a množství vzduchu. Na to je dobré vědět, jak časté tyto nárazy budou, a jaká bude spotřeba stlačeného vzduchu. V případě, že si nebudete zcela jisti, nás samozřejmě kontaktujte.

Výběr podle potřeby

Jak zjistit potřebný výkon kompresoru? Základní orientační technický údaj je „sací výkon“ kompresoru a max. tlak v tlakové nádobě. Následně z něho lze vypočítat tzv. “výtlak kompresoru” (dodávané množství již stlačeného vzduchu ) tento údaj vždy záleží na požadovaném tlaku. Udává se v % sacího výkonu (uvádí jej každý správný výrobce). Orientačně se pohybuje od 50%-65%. Při tlaku 7 barů je výtlak kompresorů cca. 50% sacího výkonu, při tlaku 4 barů je výtlak kompresorů cca. 65% sacího výkonu! Objem tlakové nádoby nám spíše napovídá, jaký objem energie máme v podobě stlačeného vzduchu naakumulovaný k okamžitému použití. Sací výkon kompresoru se udává v lt/min. To je jediný relevantní údaj o výkonu kompresoru, který udává výrobce. Doporučujeme zvolit nějakou % rezervu, hlavně podle intenzity odběru vzduchu tak, aby byla zajištěna stálost dodávaného stlačeného vzduchu.

Druhy použití kompresorů

Pro “pouhé” nafukování pneumatik, bazénu, míčů apod., se nemusíte nijak zvlášť zabývat jeho sacím výkonem, ten by se měl pohybovat někde nad 100 lt/min, u tohoto použití je spíše důležitější hodnota max. tlaku. Takový kompresor nepotřebuje tlakovou nádobu jako zásobník energie. Pokud budete na kompresor připojovat pneumatické nářadí, nejprve si u něho zjistěte jeho spotřebu vzduchu, a pak spočtěte podle předcházejícího návodu potřebný výkon kompresoru. Vždy po výpočtu zvolte výkon kompresoru s rezervou. Tím se vyvarujete nadměrnému opotřebení stroje.

 

Napsat komentář