Nová střecha, nebo rekonstrukce? Poradíme vám s výběrem vhodné střešní krytiny

Stavba domu nebo rekonstrukce střechy bývá zpravidla nákladnou investicí, kterou učiníte pouze jednou za život. Proto budete nejspíš ve výběru střešní krytiny zpočátku trochu tápat – a přitom je tak důležité, abyste zvolili optimální materiál s dlouhou životností a výbornou odolností. Čtěte dál a v základech budete mít brzy jasno!

Životnost

Jak vybírat tašky na střechu? Abyste nemuseli vynakládat tak velké množství financí dvakrát, na prvním místě u vás jistě bude stát životnost střechy. S dnešními pálenými taškami je možné dosáhnout až na 100 let, takže kvalitně položená střecha vydrží několik generací. Betonové tašky se zase mohou pochlubit extrémní pevností – a co je ještě lepší, ta se časem zvyšuje. Záruční lhůty na obě varianty se dnes počítají na dekády, v tomto ohledu tedy platí spíše sledovat nabídku na konkrétní produkty a vybrat si tu výhodnější.

Foto: Creaton.cz

Nosnost krovu

Pokud stavíte od základů, nebude pro vás tento parametr tolik podstatný, protože budete moci přizpůsobit krov zvolené střešní krytině. Opravujete-li ale starší střechu, jejíž krov není třeba měnit, bude pro vás ideální pálená taška. Oproti betonové je totiž podstatně lehčí, takže ji unese v podstatě jakýkoli krov.

Betonová taška EXTRA – foto: Creaton.cz

Izolační vlastnosti

Přijde-li na tepelněizolační a zvukoizolační vlastnosti, vítězem je jednoznačně klasická pálená taška. Je totiž vybavena více drážkami než betonové tašky a její zámky jsou přesnější, což znamená, že výborně přilne. Těsné spoje mezi taškami nepropouští vodu ani sníh a také pohlcování vzduchu a tepla je na výborné úrovni. Pokud jste se však rozhodli pro betonové tašky, tento rozdíl se dá zmírnit instalací kvalitní hydroizolační fólie a výběrem výrobce, který neustále pracuje na zlepšení vlastností svých krytin. Betonová taška EURONIT EXTRA je například vybavena zdvojenou horní drážkou, jejíž funkcí je ochrana před prudkým deštěm a prachovým sněhem, a bočními drážkami, které účinně zvyšují těsnost střešní krytiny. Betonová taška také výtečně tlumí hluk.

Foto: Creaton.cz

Design

Největší možnou variabilitu tvarů, barev a povrchových úprav vám nabídne klasická keramická krytina. Ve srovnání se zajímavými možnostmi pálených tašek je výběr typů u betonových tašek omezený, protože tento materiál vytváření složitých tvarů jednoduše neumožňuje. Barevné úpravy obou druhů tašek jsou srovnatelné, avšak keramické tašky donedávna vedly v povrchových úpravách, které se navíc mohou pochlubit delší barevnou stálostí. Dnešní výrobní procesy a technologie však již produkují nejen konkurenceschopné, ale dokonce nadstandardní betonové tašky. Krásným příkladem jsou jedinečné střešní krytiny Euronit, jejichž povrchová úprava HDS (High Density Surface) se může pochlubit hladkým povrchem tašek, který výborně odolává znečištění a vydrží dlouho bez změny barvy. Zvolíte-li povrchovou úpravu DURATOP, bude vaše střecha navíc odolná vůči UV záření. Největší výběr v barevných variacích a povrchových úpravách mezi pálenými taškami vám pak poskytnou keramické střešní krytiny CREATON.

Pokládka

Jak už bylo zmíněno, keramické tašky mají více drážek, což znamená poněkud obtížnější pokládku, která vyžaduje naprostou přesnost. Betonové tašky mívají zámky většinou jen z jedné strany, jejich pokládka proto probíhá snadněji, a navíc umožňuje při práci vyrovnat drobné nerovnosti.

Univerzalita použití

V současné době již platí, že mezi betonovými a pálenými taškami není v možnostech použití skoro žádný rozdíl. Ve prospěch betonové tašky mluví pouze sklon střechy – lze ji totiž použít až do 17°, kdy už jsou pálené tašky, zejména klasické bobrovky, zcela vyloučeny. Naopak pálené tašky mají drobnou výhodu ve vyšších nadmořských výškách, protože výborně odolávají mrazu a náporům větru.

Cena

Nejvýraznějším argumentem pro betonové střešní tašky je fakt, že většinou vychází o třetinu levněji než ty keramické. Je tedy pouze na vás, zda pro vás toto hledisko bude tím nejpodstatnějším. Jednoznačná odpověď zde neexistuje, protože jak klasické keramické tašky, tak betonová střešní krytina EURONIT mají na našem trhu své místo a dosahují ve všech ohledech vynikajících kvalit. S konečným rozhodnutím vám pomůže zjistit si co nejpodrobnější informace o betonových a pálených střešních taškách a srovnat rozdíly v nabídkách firem ve vašem okolí. Zvažte také, jaký vliv na vaši volbu bude mít cena a kvalita pokládky, doprava materiálu a další práce.

Napsat komentář