Rádi byste se naučili fotografovat? Přihlašte se na fotografický kurz!

Fotografování je krásný koníček. Naučí vás něčemu, co vám umožní vytvářet a uchovávat vzpomínky. A kdo ví, třeba se z vašeho koníčku stane i profese. 

Způsobů, jak se naučit fotografovat, je několik. V první řadě si budete muset pořídit fotoaparát. Doporučujeme nějakou kvalitní zrcadlovku, byť uznáváme, že velmi dobré snímky dnes dělají i chytré telefony. Je však otázkou do pranice, zda se ještě jedná o fotografování v pravém slova smyslu.

Základem je kvalitní zrcadlovka

Takže vezměme v úvahu, že zvolíte focení se zrcadlovkou. Tu se v první řadě budete muset naučit ovládat. Doporučujeme vzít si do ruky manuál a stránku po stránce (ideálně s přístrojem v ruce) si jej projít. Spolu s tím, jak se fotografický přístroj zapíná a vypíná, se budete muset naučit jej obsluhovat, tedy ovládat jednotlivé režimy (nastavování clony, času a podobně) – samozřejmě nezvolíte-li cestu fotografování automatickým režimem, který se de facto o vše postará za vás. Věřte ale, že pravému kouzlu fotografování propadnete, až tento režim opustíte a začnete si s přístrojem tak trošku hrát. Pak mohou světlo světa spatřit snímky, na které budet pyšni do konce svého života.

Příručka, nebo kurz?

Poté, co se naučíte svůj fotoaparát ovládat, budete moci přistoupit ke kroku číslo dvě, a tím je samotné fotografování. Ovládání fotoaparátu a fotografování bohužel není totéž, byť si to hodně lidí myslí. Pokud mezi ně nepatříte, doporučujeme buď si pořídit nějakou kvalitní fotografickou příručku (na trhu jich najdete spoustu), nebo se přihlásit na kvalitní kurz fotografování.

O čem se v příručce nedočtete

Ten ve srovnání s příručkou samozřejmě disponuje řadou předností. V první řadě se na něm setkáte s profesionálními fotografy a budete moci od nich tak trošku opisovat. Zkrátka vám poradí, jak na to a třeba i prozradí nějaké své triky. O těch se totiž v příručkách nedočtete. Především vám ovšem na fotografických kurzech je zaručen osobní přístup. Lektor vám zkrátka vysvětlí pasáže, na kterých byste se v příručce zasekli.

Posuňte se dál

Po nabytí těch nejzákladnějších vědomostí pak doporučujeme přihlásit se na nějaký foto workshop, na kterém se získané teoretické znalosti naučíte realizovat v praxi. Fotografické workshopy většinou bývají tematicky rozdělené podle žánrů, ať již se jedná o studiový portrét, fotografování krajiny, focení v atelieru a podobně. Na opravdu kvalitních kurzech, tedy kurzech vedenými kvalitními lektory (doporučujeme třeba kurzy Michala Švigy) se nenaučíte pouze, jak fotit, ale jak lépe fotit.

Fotit totiž může téměř každý. Dobře fotit ale už málokdo. Tak udělejte všechno pro to, abyste patřili do té druhé skupiny.

Napsat komentář