Trajekty do Skandinávie

Skandinávie označuje kulturní, historickou a etno-lingvistickou oblast v severní Evropě, která zahrnuje království dánské, švédské a norské, země vymezené svým společným etno-kulturním dědictvím a jazykem. Novodobé Norsko a Švédsko se rozkládají na Skandinávském poloostrově, zatímco Dánsko je tvořeno Jutským poloostrovem, ostrovy Fyn, Sjælland a stovkami dalších menších ostrovů. Jedná se o severské země, které jsou velmi silně historicky propojeny propojeny. Někdo tomu říká Skandinávie, ale to je velmi nepřesný údaj, protože se jedná jen o Dánsko, Norsko a Švédsko. Správně tedy říkejme Severské země.
Během čtvrtohor došlo dvakrát ke spojení Skandinávie a střední Evropy přes Balt, který se střídavě proměňoval v moře a jezero, což souviselo s tektonickými pohyby Dánska a jihu Švédska v souvislosti s posledními etapami ustupování a zastavování ledovce.

Země patřící do Skandinávských zemí jsou Švédsko, Norsko a Dánsko. Do Severských zemí patří Norsko, Švédsko, Dánsko, Finsko, Island, Grónsko, Alandy a Faerské ostrovy.

Island je stát na stejnojmenném ostrově na pomezí Severního ledového a Atlantského oceánu. Největším městem je Reykjavík, který je i hlavním městem. Island, to je země rozmanité a především téměř nedotčené přírodní krásy. Je to země ledovců, sopek, gejzírů a geotermálních pramenů, fjordů, vodopádů, pastvin, vysokých nedostupných hor ale i dalekosáhlých lávových pustin. Obklopený nekonečným oceánem, jehož vlny brázdí největší savci této planety velryby a jehož pobřeží obývají tisíce rozmanitých ptáků, Island stojí uprostřed mořských vod atlantického oceánu trochu jako jiný svět. Země není součástí Evropské unie. Dominantní je rybolov a cestovní ruch. Chovají se ovce, koně a v omezeném množství se na ostrově pěstuje zelenina. Ve vývozu surovin dominují ryby a rybí produkty.

Vzhledem k velkým vzdálenostem to chce opravdu hodně času, zvláště pokud míříte víc na sever. Cesta tam znamená několik dní cesty (cca 3-4 dny jízdy), a pokud si chcete i něco prohlédnout, zastavit se na chvíli a poznávat místní krásy, je to otázka spíše týdnů. Ideální je proto cestovat trajektem. Trajekt má nepochybnou výhodu, že z vaší cesty udělá luxusní zážitek.

 

Napsat komentář