Závitové kalibry a jejich uplatnění v praxi

V kovovýrobě a řemeslných dílnách nacházejí kalibry široké uplatnění. Slouží pro kontrolu vnějších a vnitřních tvarů obrobku. S kalibry se nic neměří, pouze se porovnává, jestli výsledek odpovídá předepsaným parametrům, přičemž díky takto rychlé a snadné kontrole je možné minimalizovat výrobu zmetků. Odhalíte, že máte špatně nastavené stroje či nevhodný pracovní postup. V následujících řádcích se na kalibry podíváme podrobněji.

V mnoha případech jsou kalibry jediný způsob, jak se ujistit o kvalitě závitů. Kalibry jakožto porovnávající měřidla bývají vyrobeny v různých tvarech a rozměrech. Disponují dvěma stranami, tedy dobrou (delší) a zmetkovou (kratší).

Jak se kalibry používají?

Kontrola obrobku je naprosto jednoduchá. Dobrá strana kalibru se musí vejít do otvoru obrobku, zatímco zmetková nikoliv. Pokud je tomu naopak, jedná se o špatně vyrobený kus a je nezbytné překontrolovat stroje či pracovní proces.

Současný trh nabízí několik různých druhů kalibrů, přičemž velice oblíbené jsou především závitové kalibry. Jak už samotný název napovídá, slouží ke kontrole odchylek všech závitů. Objevit vadný závit je tedy jednoduché. Pro jejich výrobu se používá kvalitní kalibrační ocel, ze které jsou k dostání různé druhy – M, G, UNF, UNC, NPT, Rp, UNEF, TR, BSF, UNJEF a další.

Jaké další kalibry existují?

Další variantou jsou válečkové kalibry, s nimiž zkontrolujete vnitřní průměr válcových otvorů. Stejně jako závitové, tak i válečkové kalibry mívají dvě strany, a to dobrou a zmetkovou. Ovšem sehnat se dají také jednostranné varianty.

Pokud se obrátíte na specialistu v daném oboru, jímž je společnost Michovský – TOOLS s.r.o., můžete požádat o zakázkovou výrobu, a to podle předložených výkresů. Spokojení budete s kvalitou, ale i rychlostí dodání.

Napsat komentář